Zuckerberg’ın Güvenlik Manifestosundaki 10 Kritik Nokta

Mark Zuckerberg, Facebook’u daha iyi bir hale getirmek için mücadele edeceğini bildirdi ve bunun üzerine birçok planı olduğunu söyledi. Çok kısa bir süre önce Facebook’un tartışılan güvenlik sorunu, birçok Facebook kullanıcısını rahatsız etmiş ve bunun üzerine bir çok tartışma çıkmıştı. Tartışmaların sonlanmasını sağlamak ve Facebook’u çok daha güvenli bir platform haline getirmeye çalışan Zuckerberg, epik bir manifesto yayınlayarak bu manifestonun 10 kritik noktasını sundu.

  • Zuckerberg, Google, Snapchat ve Facebook arasındaki bağlantının çok daha iyi bir şekilde korunacağını söyledi ve bu uygulamalar arasındaki geçişin gizlilik konusundaki standartlarını bir hayli yükselteceklerini vadetti.
  • Özgür ifade ve güvenlik olgularının arasındaki ilişkiye denge getirmeye çalıştığını söyleyen Mark Zuckerberg, güvenlik konusunda yapmak istediği yatırımların, bazı hissedarlar tarafından gereksiz bulunarak kabul edilmediğini belirtti.
  • Facebook’un avantajının gerçek kimlik prensibi olduğunu ifade eden Zuckerberg, Youtube, Twitter gibi uygulamaların bu konulardaki yetersizliğini dile getirdi ve bu durumun çözülmesi için elinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi.
  • Zuckerberg’e göre, Facebook’taki sahte hesaplar tespit edildiğinde, bu hesaplar ile bağlantılı Instagram ve Whatsapp hesapları da ortadan kaldırılabilir.
  • Siyasi reklamların sadece kar amaçlı olmadığını, aynı zamanda ahlaki bir görev olduğunu söyleyen Zuckerberg, insanların Facebook aracılığıyla seslerini duyurmalarına imkan tanımaya devam edeceklerini belirtti.
  • Facebook’ta sosyal deneyler yapılabilecek. Facebook tarafından araştırmacılara sağlanan verilerin faydalı olabileceğini dile getiren Zuckerberg, potansiyel riskleri göz önünde bulundurduklarını fakat bu araştırmaların getirdiği yararların yarattığı zararlardan daha ağır bastığını söyledi.
  • Sahte hesapların tespiti ve Facebook güvenliğinin sağlanması açısından ek bir istihbaratın faydalı olacağını söyleyen Zuckerberg, bazı kritik noktaların bu şekilde belirginleşeceğini söyledi.
  • Zuckerberg yaptığı konuşmada, veri sızıntısı gibi olası bir tehdit durumunda hızlı davranılması kadar saldırıdan etkilenen bağlantıların da ortaya çıkartılmasının reklamverenler açısından önem taşıdığını belirtti.
  • Zuckerberg, büyük kuruluşların birlik içinde olmasını istediğini dile getirdi ve siber saldırıların zararını bu şekilde önceden durdurabileceklerini belirtti.
  • Facebook gibi birçok ülkeden ve kültürden insanı birbirine bağlayan bir platformun güzel  şeylere vesile olabileceğini vurgulayan Zuckerberg, sundukları hizmetlerin kötüye kullanılmasını en aza indirgemek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Kaynak: TechCrunch

Emre Karagöz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir