Artık Yapay Zeka Kötü Amaçlı Yazılımları Tespit Etmede Bize Yardım Edebilecek

Devasa büyüklükte bir veri seti, bilgisayarlarımızda saklanan kötü amaçlı yazılımları tespit edebilmesi için algoritmaları eğitmek üzere kullanılacak.

Şu an siber alemde sonsuz sayıda kötü amaçlı yazılım bulunuyor ve gün geçtikçe de bu yazımlar çeşitlenerek artıyor. Siber güvenlik uzmanları bu yazılımlarla baş etmeye çalışıyorlar, ancak karşı karşıya olduğumuz durumdan şimdilik bizi kurtarabilecek tek süper kahraman yapay zeka gibi görünüyor.

Yapay zekanın bugüne kadar bunu yapabilmesini engelleyen büyük bir problem vardı: Makine öğrenimi araçlarının “öğrenebilmesi” için çok sayıda veriye ihtiyaçları vardır. Kötü amaçlı yazılımlar içinse böyle bir veri bütünlüğünden söz etmek şimdiye kadar mümkün değildi.

Bu hafta, siber güvenlik firması Endgame, EMBER (“Endgame Malware Benchmark for Research”) isimli devasa ve açık kaynaklı bir veri seti yayınladı. Şirket ayrıca bu veri setiyle eğitilebilen bir yapay zeka yazılımını da herkese sundu.

Hazırlanan bu verilerde, araştırmacıların bilgisayarlarına sızabilme ihtimali olduğu için gerçek zararlı yazılım dosyaları yerine, bu dosyaların bir çeşit dijital temsili yer alıyor. Böylece algoritma bu temsillerden söz konusu yazılımların karakteristik özelliklerini hiçbir bilgisayarı tehlikeye atmadan öğrenebiliyor.

Kaynak: MIT Technology Review

Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir