Windows’un Meltdown ve Spectre Güncellemeleri Bilgisayarları Kullanılamaz Hale Getirdi

AMD işlemcilere sahip bilgisayarlarda Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarının meydana getirdiği değişiklikler, süreç içerisinde ‘ekranda donma’ ve ‘sistemin önyükleme yapamaması’ gibi bilgisayarı kullanılamaz hale getirecek sorunlara neden olabiliyor. Microsoft bu durum için henüz bir çözüm üretemediklerini açıkladı. 

Microsoft, Windows 10’da bulunan ‘Meltdown ve Spectre’  güvenlik açıklarına karşı güncelleme yapmasının ardından bir hafta geçmesine rağmen; bazı AMD işlemciye sahip kullanıcılarının güncellemeden sonra ‘ekranda donma’ olması ve ‘Athlon ve Semperon’ gibi eski işletim sistemi kullanıcılarının güncelleme yüklendikten sonra bilgisayarın artık ‘önyükleme yapılamayacak’ duruma gelmesiyle ilgili şikayetlerde bulunduklarını açıkladı.

Güvenlik Açığına Arayışlar Sürüyor

Resmi internet sitesinde yayımladığı 17 sayfalık yazıda; güncellemeden sorumlu ekibin, geliştirmiş olunan güncellemedeki eklentilerin, önceden sağlanan belgelerle uyumlu olmadığı, bu gerekçe ile yayınlanmış olan güncellemenin firma tarafından geri çekildiği açıklamasını yaptı.

Microsoft, bu konuda hala Windows yetkililerinin çalışmalarını sürdürmekte olduğunu fakat şu anda mevcut herhangi bir gelişme olmadığını belirtti.

Yetkililerden Uyarı: Bilgisayarınızı Kullanmayın!

Microsoft yetkilileri, AMD işlemcisine sahip kullanıcıların çözüm bulunana kadar önemli işlemlerini bu işlemciye sahip bilgisayarlar üzerinden yürütmemeleri konusunda uyarıyor.

Kaynak: Mashable

Burcu Üner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir