WhatsApp’ta Güvenlik Açığı: Sunuculara Erişen Herkes, Grup Konuşmalarınıza Dâhil Olabilir

WhatsApp sunucularını kontrol edebilen herhangi birinin, hiçbir engel olmadan sohbet gruplarınıza dâhil olabileceği bir güvenlik açığı olduğu tespit edildi.

WhatsApp 2016 yılında, grup sohbetlerini uçtan uca şifreleme yöntemiyle koruma altına aldığını açıklayarak güvenlik konusunda ne kadar hassas olduğunu teknoloji dünyasına göstermişti. Fakat Alman şifreleme uzmanları tarafından yeni gerçekleştirilen bir araştırma, WhatsApp grup sohbetlerinin ele geçirilmesine sebep olabilecek bir güvenlik açığı olduğunu ortaya çıkardı. WhatsApp sunucularına erişimi olan herhangi biri, bu güvenlik açığını kullanarak oldukça kolay bir şekilde grup sohbetlerinize birilerini ekleyebiliyor.

Var olan sohbet grubunuza yeni bir kişi giriş yaptığında; o sohbetteki her üyenin telefonu, otomatik olarak bu kişiye ait bilgileri yeni üyeyle paylaşıyor. Bu kişiler yeni yazılan mesajları görebilseler de eski mesajlara ulaşamıyorlar.

Konu hakkında açıklama yapan Facebook yetkilileri, yeni bir kişi grubunuza eklendiğinde bunu görebilme şansımız olduğu için bunun çok da büyütülecek bir sorun olduğunu düşünmediklerini dile getirdiler. Bu açıklamanın pek çok kişi için yeterince tatmin edici olmadığını da ekleyelim.

Kaynak: The Verge

Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir