Whatsapp’a Yaş Sınırı Geldi: Avrupa’da 16 Yaşın Altındakiler Uygulamayı Kullanamayacak

Whatsapp, Avrupa Genel Veri Kullanımı Yönetmeliği (GDPR) kapsamında kullanıcı politikasında değişikliğe giderek, 16 yaş altı kişilerin uygulamayı kullanmasını yasakladı.

2009 yılında kurulan WhatsApp, günümüzün en popüler mesajlaşma uygulaması. Dünya genelinde 1.5 milyar kişi tarafından kullanılan uygulamada her gün 60 milyar mesaj paylaşılıyor. 2014 yılında “veri fabrikası” Whatsapp’ı 19 milyar dolar karşılığında satın alan Mark Zuckerberg, CEO’su olduğu Facebook’ta yaşanan veri ihlalinin ardından kendisini sonu ABD senatosu önünde ifade vermeye varan bir krizin içinde bulmuştu. Benzer bir durumun Whatsapp’ta yaşanmasını istemeyen Zuckerberg, kullanıcı sözleşmesini Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ile uyumlu hale getirmek için adım attı. Halihazırda uygulamayı kullanmak için gerekli yaş sınırını 13’ten 16’ya çeken Whatsapp, bu yolla çocuk ve gençlerin mahremiyetini sağlayarak oluşabilecek veri suistimallerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

AB Haricindeki Ülkeler Düzenlemeden Etkilenmeyecek

Whatsapp’ın kullanıcı sözleşmesinde yaptığı düzenleme, sadece Avrupa ülkelerinde yaşayan kullanıcılar için bağlayıcı olacak. Dünyanın geri kalanında, Whatsapp yaş sınırı 13 olarak kalacak.

Kaynak: İndependent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir