Kişisel Bilgileriniz Tehlikede Olabilir: 150 GB’lık Veri Tabanına İsteyen Herkes Erişebiliyor

Siber güvenlik araştırmacıları herkesin erişebileceği bir veri tabanı keşfetti. Verifications.io isimli bir ‘e-mail doğrulama’ firmasına ait 150 gigabaytlık veri tabanında, telefon numaralarından emlak kredisi miktarlarına 800 milyonun üzerinde kişisel veri bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta, siber güvenlik araştırmacıları Bob Diachenko ve Vinny Troia korumasız, herkes tarafından erişilebilen bir veri tabanı keşfetti. 150 gigabaytlık detaylı ve şifresiz veri içeren bu MongoDB veri tabanında 763 milyon e-mail adresi bulunuyor. Veri koleksiyonu, çeşitli şirketlerin müşterileri hakkında ve gelir rakamları gibi ticari istihbarat bilgileri içeriyor.

809 milyon toplam kayıt bulunan veri koleksiyonu, Verifications.io isimli bir ‘e-mail doğrulama’ firmasına ait. Bu veri koleksiyonunda kişilerin isimleri, telefon numaraları, açık adres gibi standart bilgiler olduğu gibi; doğum tarihi, kişisel mortgage miktarları, Facebook hesap bilgileri gibi özel bilgiler de bulunuyor. Bu veriler arasında kimlik numaraları, kredi kartı bilgileri gibi bilgiler yer almasa da; üçüncü kişilerin eline geçtiği takdirde dolandırıcılık için kullanılabilir.

Kaynak: Wired

Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir