Tor Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tor (The Onion Router), internette birini anonimliğe en çok yaklaştıran araçtır. Tor, bağlantınızı tüm dünyada beş bini aşkın bilgisayar sunucusundan geçirerek bağlantınızın kaynağını ve istikametini gizler.

Nasıl Ortaya Çıktı?

2004’te, ABD Dışişleri Bakanlığı ile Electronic Frontier Foundation’ın destekleriyle, yurtdışındaki muhalif güçler ile demokrasi aktivistlerinin birbirleriyle güvenli biçimde iletişim kurması amacıyla geliştirilen Tor; ABD Deniz Araştırmaları Laboratuvarı’nın bir çalışması olarak ortaya çıktı ve finanse edildi.

Ne Amaçla Kullanılıyor?

Tor yazılım istemcisi, Google gibi her gün girdiğimiz internet sitelerini anonim biçimde ziyaret etmek için kullanılabilirken, asıl gücü Tor’un gizli servislerine, yani sadece Tor ağı üzerinden gelen bağlantıları kabul etmek için tasarlanmış internet sitelerine bağlanma olanağı sağlamasıdır. Tor istemcisi olmadan The Onion Router ağına saklanmış onca içeriği görmeniz mümkün değildir. Tor’un gizli hizmetleri sayesinde sadece siteleri ziyaret eden kullanıcılar değil, internetin yeraltı dünyası (Deep Web) kısmındaki siteler de gizliliklerini koruyabilir. Normal com uzantısı yerine onion ekiyle biten bu siteler yalnız tor kullanılarak görüntülenebilir.

Suçlulara Nasıl Hizmet Ediyor?

Tor olmadan online faaliyetleriniz kolaylıkla takip edilebilir. Sosyal medya ağlarını ya da haber sitelerini her ziyaret ettiğinizde konumunuzu ve internet ağınızı da açık etmiş olursunuz. Suçlular, online trafiklerini Tor gibi hizmetler üzerinden yönlendirerek illegal hizmetler sunarken ya da satın alırken arkalarında iz bırakmamış olurlar. Yapılan bir çalışmaya göre kırk bin gizli Tor sitesinin yüzde 50’sine yakınının çalıntı kredi kartları, hacklenmiş hesaplar, silahlar, uyuşturucular ve çocuk pornosu gibi yasadışı faaliyetlerde bulunduğu tahmin ediliyor.

Tor Kullanmak Suç mu?

Tor kullanmak halıhazırda bir suç niteliği taşımıyor. Fakat, Tor aracılığıyla ulaşılan sitelerde suç sayılacak pek çok eylem gerçekleştiriliyor. Bu sitelerden uzak durulduğu müddetçe, internet güvenliğini sağlamak için Tor kullanışlı bir araç olabilir.

Kaynak: Geleceğin Suçları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir