Ticari Uçaklarda Bulunan Yazılım Açıkları Siber Saldırılara Sebep Olabilir

ABD Enerji Bakanlığı bünyesinde görev alan siber güvenlik uzmanları, yayınladıkları raporda “ticari bir uçağa yönelik siber saldırı gerçekleşmesi an meselesi” dedi ve özel havayollarını gerekli güvenlik tedbirlerini almaları için uyardı.  

ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı’nda (NPPD) yapılan bir araştırma, ticari uçakların yazılımlarında ciddi güvenlik açıkları olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, yeterli tedbirlerin alınmadığı durumlarda siber saldırganlar yolcu uçaklarında bulunan uçak içi eğlence sistemlerini hackleyerek kolaylıkla uçağın kontrol panelini ele geçirebiliyorlar.

Bu, ticari uçaklardaki yazılım açıklarının ilk dillendirilişi değil.  2016 yılında yayımlanan başka bir siber güvenlik raporu, 13 büyük havayolu şirketi tarafından kullanılan eğlence sistemlerine bilgisayar korsanlarının sızabildiğini ortaya koydu. Ayrıca, siber güvenlik firması IOActive tarafından yapılan bir çalışmada, Panasonic’in uçaklarda kullanılmak üzere ürettiği elektronik sistemlerin yolcuların kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesine yol açacak kusurlar taşıdığı ortaya çıktı.

Diğer yandan, yakın zamanda konuyla alakalı bir yazı yayımlayan ABD İç Güvenlik Bakanlığı, yapılan test sonuçları göz önünde bulundurulduğunda ticari uçakların siber saldırı riski taşıdığını kabul etti ve havacılık sektöründeki sorunları “belirlemek” ve “çözmek” için özel sektörle iş birliği halinde çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Kaynak: İndependent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir