Tesla Meydan Okuyor: Model 3’ü Hacklerseniz Araba Sizin Olacak

Tesla, katıldığı “Pwn2Own” adlı hacker yarışmasında; Model 3’ü hacklemeyi başaran kişilere hackledikleri arabayı ücretsiz vereceğini açıkladı.

Elon Musk’ın CEO’luğunu yaptığı ünlü otomobil markası Tesla, Microsoft ve Oracle’ın katıldığı “Pwn2Own” adlı hacker yarışmasında boy göstererek yine adından söz ettirmeyi başardı. Yarışmaya katılan tek otomobil üreticisi olan Tesla, sisteminin açığını bulup yazılımına sızabilecek siber güvenlik uzmanlarına kendi ürettikleri bir adet 44,000$ değerindeki Mid Range RWD Model 3′ ü ücretsiz vereceğini duyurdu. Ödülü almak isteyen hackerların, buldukları açığı tam olarak ifşa etmeleri gerekiyor. 

Tesla’da yazılım mühendisliği yapan David Lau, güvenlik sistemleri ve yarışmayla ilgili “Otomobillerimizi her konuda en yüksek güvenlik standartlarına göre geliştiriyoruz ve güvenlik araştırma toplulukları ile olan çalışmalarımız bizim için çok değerli. 2014 yılında, yazılımlarımızda hata bulanlara ödül verdiğimiz Bug Bounty Program’ını başlattık. Bu program ile güvenlik araştırmacılarıyla iş birliğine giderek tüm Tesla sahiplerinin toplumdaki en parlak zihinlerden sürekli olarak faydalanabilmelerini amaçladık. Pwn2Own’daki harika işler hakkında bilgi edinmek ve onları ödüllendirmek için sabırsızlanıyoruz, böylece ürünlerimizi ve güvenlik sistemlerimizi tasarlama yaklaşımımızı geliştirmeye devam edebiliriz” dedi. 

Bug Bounty Programı ile güvenlik seviyesini arttıran Tesla, kendine meydan okurcasına katıldığı “Pwn2Own” yarışmasında hiçbir güvenlik açığı vermezse tasarladığı güvenli arabalarıyla kendi reklamını yapmış olacak. Ancak açık bulunması halinde yine kaybeden taraf Tesla değil; inovatif şirket güvenlik açıklarını giderip araçlarını daha güvenli hale getirerek bu her iki durumdan da karlı çıkabilir.

Kaynak: Teslerati

Ecem Arslantürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir