Tesla’nın Anahtarsız Giriş Sistemi Araç Hırsızlarının İşini Kolaylaştırıyor

Tesla sahipleri akıllı telefonlarına yükledikleri Tesla Uygulaması sayesinde, aracın kapı kilidini açma ve aracı çalıştırma komutlarını telefonlarından gerçekleştirebiliyor. Fakat KU Lueven Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, anahtarsız giriş sistemlerinin hırsızlık riskini beraberinde getirdiğini gösterdi.

Tıpkı telefon tuş kilidini açmak için konulan parola sistemi gibi, araç sahipleri de Tesla uygulaması üzerinden bir parola oluşturup araçlarına giriş yapabiliyor. Sistemin güvenilirliğini test eden KU Lueven Üniversitesi araştırmacıları, bir hırsızın araç sahibini parolasını girerken izleyerek aracı kolaylıkla çalabileceğini açıkladı. Bu açıklama üzerine, lüks arabalarda geliştirilen anahtarsız giriş sistemine öncülük eden Tesla harekete geçti ve araçlardaki parola sistemini güçlendirecek bir güncelleme yaptı. Güncelleme, iki aşamalı bir parola sistemini içermekle birlikte, Tesla araç sahiplerine de uygulamayı kullanarak yeni parola sistemini etkinleştirme imkanı sunuyor. Araç sahipleri, uygulama üzerinden “Ayarlar”a girip “Kapılar ve Kilit” seçeneğine tıklayıp şifreyi yazarak pasif girişi devre dışı bırakabilirler.

Tesla marka otomobillerde bulunan GPS takip sistemi sayesinde, araç sahipleri, araçları çalınsa bile takibini sağlayabiliyor ve araçlarının nerede olduğunu tespit edebiliyor. Ancak yine de, Tesla araç sahiplerinin parolayı güçlendirerek hırsızlığa karşı önlem almalarında fayda var.

Tesla, önümüzdeki dönemlerde araçlardaki uydu aracılığı ile takip ve konum belirleme sistemi olan GPS teknolojisini güçlendirerek otomobil hırsızlığı vakalarını olabildiğince azaltmak istiyor.

Kaynak: The Verge

Sevde Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir