Telefonunuzu Halka Açık Alanlarda Şarj Etmeniz Hacklenmenize Sebep Olabilir

Hackerlar, Apple cihazları hedef alan USB şarj kablosuna başarılı bir şekilde bir donanım virüsü yerleştirmeyi başardı.

Birçok iPhone veya Android kullanıcısının bildiği üzere, yanlış bir uygulama indirmek telefona virüs bulaştırabilir. Ancak aynı işlemi şarj aletinin yapabildiğini bilen kullanıcı sayısı oldukça azdır. “Juice Jacking” adı verilen bir saldırı yöntemi sayesinde, halka açık alanlarda kullanılan şarj cihazları üzerinden akıllı telefonlara kötü amaçlı yazılım yüklenebiliyor.

Saldırganlar Bu Yöntemle Telefonumuza Nasıl Sızıyor?

Telefonlarımızı bu hileli USB kablolarından birine takmak, virüsün bulaşması için yetiyor da artıyor bile. Kullandığımız şarj cihazının aygıt yazılımı ve elektroniğini modifiye eden saldırganlar, iPhone’un güvenlik önlemlerini atlatıp telefona kötü amaçlı yazılım bulaştırabiliyor.

Korsanlar telefonunuza sızdığında, ekranda hiçbir uyarı bildirisi çıkmıyor ve gizlice çalışan yazılım, aktif uygulamalar listesinde gözükmüyor. Ancak arka planda, hileli şarj aleti cihaza bir arka kapı kurmuş oluyor. Bu kapı üzerinden saldırganlar arama yapabiliyor, mesaj gönderebiliyor, hesap parolalarını ele geçirebiliyor, bankacılık bilgilerini çalabiliyor ve kullanıcının tüm faaliyetlerini izleyebiliyorlar.

Nasıl Korunuruz?

Şarjı biten akıllı telefonunuzu havalimanlarında, otellerde veya alışveriş merkezlerindeki şarj istasyonlarına takmadan önce bir kez daha düşünmenizde yarar var. Yanınızda powerbank taşıyarak telefonunuzu sürekli kullanmanız gereken durumlarda şarj sorununa çözüm bulabilirsiniz. Telefonunuzu halka açık yerlerde şarj etmek mecburiyetinde kaldığınız durumlarda ise uzmanlar juice jacking’den kaçınmak için telefonunuzu kapatarak şarj etmenizi öneriyor.

 

Kaynak:  TechAdvisory.org , Geleceğin Suçları

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir