Siber Tehdit Riskini Azaltacak 4 Tavsiye

Avustralya’da devlet, vatandaşlarının siber saldırılardan korunmalarını sağlayacak önlemlerden oluşan bir “siber savunma stratejisi” oluşturdu. 4 maddelik strateji; kendinizi, işinizi ve yakınlarınızı günümüzdeki en yaygın teknolojik tehlikelerden korumak için pratik ipuçları veriyor.

Fiziksel dünyada hijyen hepimiz için önemlidir. Annelerimiz hapşırırken ağzımızı kapatmamızı tembihler, televizyon ve billboard’larda koruyucu sağlık önlemlerinin anlatan mesajlarla karşılaşırız. Peki sanal dünyada bu mesajlardan gördünüz mü hiç? Ne annelerimiz ne de billboard’lar bize hiçbir zaman yabancılardan bilmediğimiz USB bellekleri almamamız gerektiğini söylemiyor. Biz de elimize geçen bu virüs dolu cihazları bilgisayarımıza takmakta bir beis görmüyor ve bilmeden de olsa komşularımıza ve arkadaşlarımıza bulaştırarak kötü amaçlı yazılım yayılımına katkı sağlıyoruz.

İnternet sağlığı, aynı halk sağlığı gibi herkesin üstlenmesi gereken bir sorumluluk. O yüzden teknolojik geleceğimizin güvenliğini iyileştirmek istiyorsak, tüm kullanıcıların kendi ağının önünü temizlemesi gerekiyor. Avustralya Devleti, vatandaşlarının siber saldırılardan korunması için 4 maddeden oluşan bir strateji sundu. Araştırmaya göre, aşağıdaki 4 maddeye uygun hareket eden kişiler hedeflenmiş siber saldırılardan %85 oranında korunmuş oluyor:

  1. Güvenli uygulamalar listesi yaparak sistemimizde sadece belirli uygulamaların çalışmasına izin verin ve bilinmeyen tüm dosya ve kurulum programlarını engelleyin. Bu sayede kötü amaçlı yazılımlar ile zararlı uygulamaların çalışmasını engellemiş olursunuz.
  2. Tüm cihazlarınızdaki MS Office, Java, PDF okuyucular, Flash ve tarayıcılar gibi uygulamaları, yazılım güncellemelerini otomatik hale getirerek sürekli güncelleyin.
  3. Windows, Mac, iOS ve Android gibi işletim sistemlerindeki açıkları ortadan kaldırmak için otomatik güncelleştirmeleri açın ve cihazınızda her zaman en güncel işletim sistemini kullandığınızdan emin olun.
  4. Bilgisayarınızdaki yönetici ayrıcalıklarını sınırlayın ve e-posta göndermek ve internette gezinmek gibi eylemler yapacağınızda, bilgisayar başındaki vaktinizin büyük çoğunluğunu yetkisiz bir hesapta geçirin. Sadece, yeni bir yazılım kuracağınız ya da sistem değişikliği gibi işlemler yapacaksanız yönetici hesabınıza girin. Bu sayede saldırganlar, ağınıza kurmak istedikleri kötü amaçlı yazılımlar için gereken yönetici ayrıcalıklarından mahrum kalır.

Kaynak: Geleceğin Suçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir