Siber Suçların Dünya Ekonomisine Verdiği Zarar Her Geçen Yıl Artıyor

Yayınlanan yeni bir Siber Güvenlik Raporu’na göre 2017’de siber suçların dünya ekonomisine maliyeti 600 milyar dolar oldu. Bu rakam Türkiye’nin milli gelirinin 4’te 3’üne denk.

Antivirüs ve bilgisayar güvenliği yazılımları üreticisi McAfee, Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) işbirliğiyle yayınlanan raporda siber suçların ekonomik etkileri hakkında çarpıcı analizler ortaya koydu. Rapordaki verilere göre, teknolojideki ilerlemeye bağlı olarak, siber suçların da dünya ekonomisine verdiği hasar her geçen yıl artıyor. 2014 yılında dünya genelinde işlenen siber suçların verdiği maddi zarar toplam 445 milyar dolarken, 2017’de bu rakam 600 milyar dolara ulaştı.

Kriptopara Tarihinin En Büyük Soygunu

Raporda, geçtiğimiz yıl Japon kriptopara borsası Coincheck’e düzenlenen siber saldırı da yer aldı. Bugüne kadar siber alemde düzenlenmiş en büyük soygun olma özelliği taşıyan saldırıda, Coincheck toplam 530 milyon dolar kaybetmişti.

Siber Suçlular İçin Güvenli Limanlar

“Toplam büyüklüğü 4.2 trilyon dolar olan internet ekonomisinin, yaklaşık %14’üne denk gelen 600 milyar dolarlık bir zarar ‘vergi’ olarak görülebilir” diyen McAfee’nin Asya-Pasifik Teknoloji Şefi Ian Yip; açıklamalarının devamında, bazı devletlerin siber suçlular için güvenli limanlar olarak görüldüğünü belirtti ve “Kuzey Kore, İran ve Rusya finansal kuruluşlara yönelik siber saldırı yapma eğilimindeyken, Çin siber casusluk faaliyetlerinde daha aktif” dedi.

Kaynak: CNBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir