Hacklenen Uber, Rekor Seviyede Para Cezasına Çarptırıldı

2016’da yaşadığı siber saldırıda 2.7 milyon kullanıcı verisini hackerlara kaptıran Uber, yeterli siber güvenlik tedbirleri almadığı ve veri ihlalini kasıtlı olarak gizlediği gerekçesiyle İngiltere hükümeti tarafından 491 bin dolarlık para cezasına çarptırıldı.

Popüler araç paylaşım uygulaması Uber, 2016 yılında yaşadığı siber saldırı sonucu şoför ve yolculara ait 2.7 milyon kullanıcı verisinin çalındığını açıklamıştı. Verilerin internete sızdırılmaması karşılığında, hackerlara 100 bin dolar fidye ödemeyi kabul eden Uber, hafif bir maddi kayıpla birlikte büyük bir siber güvenlik krizini arkasında bıraktığını sandı. Fakat yanıldı. Uğradığı siber saldırıyı, ancak üstünden 1 yıl geçtikten sonra kamuoyuyla paylaşması, Uber’in bir şirket olarak şeffaflığı ve güvenilirliği hakkında soru işaretleri yarattı. Uber, muhtemel tehditleri karşı gerekli siber güvenlik önlemlerini almadığı ve yaşadığı saldırı sonrasında yaşanan saldırıyı kasıtlı olarak gizlediği gerekçesi ile İngiltere hükümeti tarafından 491 bin dolarlık cezaya çarptırıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uber, 2018’in başlarında siber güvenlik ekibini daha güçlü hale getirdiğini belirterek“Hatalarımızdan ders alıyoruz ve her gün kullanıcılarımızın güvenini kazanmaya olan bağlılığımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kaynak: Bloomberg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir