Siber Saldırganlar Beyin Dalgalarınızı Okuyarak Parolanızı Tahmin Edebilecek

Yeni gerçekleştirilen bir araştırma; kötü amaçlı yazılımların, beyin-bilgisayar arayüzleri yardımıyla beyin dalgalarınızı okuyabileceği ve bu yöntemle parolanızı ya da diğer özel verilerinizi çalabileceğini gösterdi.

Şimdi şöyle bir senaryo hayal edin: Oyunların kontrol edilmesinde de kullanılan, beyin-bilgisiyar arayüzü teknolojisiyle geliştirilmiş başlıklardan birine sahipsiniz ve harika bir oyun deneyimi yaşıyorsunuz. Daha sonra acil bir para transferi yapmanız gerektiğini hatırlıyorsunuz. Oyunu donduruyor ve banka hesabınıza giriş yapıyorsunuz. Kısa bir işlem olduğu için başlığı kafanızdan çıkarmaya gerek görmüyorsunuz.  Kötü amaçlı yazılımlar da bu zafiyetten faydalanıyor ve beyin dalgalarınızı kullanarak banka hesabınızı ele geçiriyorlar.

Birmingham’daki Alabama Üniversitesinden araştırmacı Nitesh Saxena, gerçekleştirdiği yeni bir çalışma ile şu anki teknolojiyle bile bunun gerçekleştirilebileceğini kanıtladı.

Beynimize Sızabilecekler

Epoc+, heyecan veya hayal kırıklığı gibi duygusal durumları tespit edebilen ve düşüncelerinizle robotları kontrol etmenizi sağlayan 800 dolarlık bir beyin dalgası algılama başlığı. Yani şu an için herhangi birinin erişmekte çok da zorlanmayacağı bir teknoloji.

Araştırmada, bir grup insana bu başlıklar giydirildi. Ardından rastgele şifreler girmeleri istendi. Bu kişiler yaklaşık 200 karakter girişi yaptıktan sonra, bu başlıklar beyin dalgaların hangi karakteri girdiğinde nasıl tepki verdiğini öğrendi.

Sexana, “Bugünün cihazları için böyle bir risk var ve ileride daha gelişmiş cihazlarla daha fazla şey yapılabileceğini söyleyebilirim” diyor.

Kaynak: MIT Technology Review

Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir