Siber Saldırganlar Akıllı Termometreyi Hackleyerek Bir Kumarhanenin Veritabanına Sızdılar

Kumarhane lobisinde bulunan akvaryum, içerisinde su sıcaklığını ölçen akıllı bir termometre taşıyordu. Akıllı termometreyi hackleyen saldırganlar, bu cihaz üzerinden adım adım ilerledi ve kumarhanenin tüm sistemini ele geçirmeyi başardı.

Efsaneye göre, Greklerin yenilmez savaşçısı Aşil’in vücudu görünmez bir zırh ile kaplıdır. Yarı tanrıça olan annesi, onu küçükken büyülü bir nehirde yıkayarak Aşil’i kuvvet ve ölümsüzlükle kutsamıştır. Ne var ki; annesi tarafından büyülü nehirde topuklarından tutularak yıkandığı için, Aşil’in kuvvetle kutsanmayan tek kısmı ayak topukları olmuştur. Bir çarpışma esnasında, düşman oku zayıf tek yönü olan topuğuna isabet eden talihsiz adam trajik biçimde hayatını kaybeder, ve arkasından şöyle denir: “Aşil bile topuğu kadar güçlüdür.”

Aşil’in hikayesinden alınacak bazı Siber Güvenlik dersleri var: kritik verilerini ne kadar kuvvetli programlarla korursan koru, korsanların sızmasına yetecek tek bir güvenlik açığı, tüm sistemini ele geçirmelerine neden olur. Kuzey Amerika’da bulunan bir kumarhane, geçtiğimiz günlerde yaşadığı akıl almaz hacker saldırısı sonucu bunu acı yoldan öğrendi. Kumarhane sistemine sızmak isteyen hackerlar, lobide bulunan akvaryumun akıllı termometresini hackleyerek veritabanından bilgileri çaldı. Kumarhanenin bazı zengin ne nüfuzlu müdavimleri dahil pek çok müşterinin verilerini ele geçiren hackerlar şimdilik izlerini kaybettirmiş gözüküyor.

Target Saldırısını Anımsattı

2013 yılında, Amerikan perakende devi Target’ın havalandırma sistemini hackleyen korsanlar 70 milyon müşteri bilgisi ile 40 milyon kredi kartı bilgisini çalmıştı. Target’a maliyeti 18 milyon doları aşan saldırı, tarihin en büyük ve etkili siber saldırılarından kabul ediliyor.

Kaynak: Mashable , The New York Times

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir