Tayland’lı Milletvekilleri, Tartışmalı Siber Güvenlik Yasasını Onayladı

Tayland meclisi; yetkililerin, mahkeme emri gerekmeksizin vatandaşların kişisel bilgilerine erişmesine izin verecek olan siber güvenlik tasarısını onayladı. Siber Güvenlik Yasası’nı tanınmasıyla birlikte, Tayland vatandaşlarının kişisel verilerinin korunması mümkün olmayacak.

Tayland’da yetkili kişilerin halkın kişisel verilerine erişmesinin önünü açan bir siber güvenlik yasa tasarısı, meclis tarafından onaylandı. Kimsenin ‘hayır’ demediği tasarı, 133 kişinin oy birliğiyle kabul edildi. Siber Güvenlik Yasası; bilgisayar korsanlığı suçlarını engellemeyi hedeflese de, bununla sınırlı kalmayacak. Yasa; devlet görevlilerine, yüksek düzeyde bir güvenlik tehdidi olarak gördüğü durumlarda mahkeme emrine gerek duymadan bilgisayarlara erişme izni veriyor. Yetkili kişi; bilgisayar sistemlerine girip sistemi kopyalayabileyecek ve bilgisayarlardan bilgi alabilecek.

Yasa, iLaw’ın* program yöneticisi Yingcheep Atchanont’a göre daha eskilere dayanıyor. İlk taslak 2015’te hazırlandı; ancak, kamuoyundan yapılan itirazlar nedeniyle, üç defa parlamentodan çekildi.

Vatandaşlar; bu yasanın, şahsi bilgilere izin almaksızın ulaşılmasından endişe ettiklerini dile getirdi.

*:Hukukta alanında, avukatların ve şirketlerin kullandığı, güvenilir yasal kaynaklardan binlerce sayfa içeren geniş bir veri tabanı.

Kaynak: Phys

Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir