Siber Güvenlik Profesyonelleri Ağır Stres Altında

İngiltere merkezli Nominet firması, Amerika ve İngiltere’deki siber güvenlik profesyonellerinin iş yaşamına dair bir inceleme yaptı. İnceleme sonunda yayımlanan rapora göre, son yıllarda artan siber tehditlerin yarattığı stres sonucu şirketlerde görev yapan 6 bilgi güvenliği sorumlusundan 1’i, ilaç veya alkol bağımlılığı tehdidiyle karşı karşıya…

Bilgi Güvenliği Baş Sorumlusu (CISO) sistemin teknolojik ve bilgi işlem alanındaki güvenlik düzeyinin en yüksek seviyede olmasını sağlayan üst düzey yöneticidir. Bilgi güvenliği sorumluları, birden çok kritik durumdan sorumlu olduğundan çok yoğun çalışmaktalar. Özellikle, siber güvenliğin günümüzde şirketlerin sürdürülebilirliği için hayati önem arz etmesi siber güvenlik profesyonellerinin yükünü daha da artırdı. Bu sebeple stresin, modern bilgi güvenliği sorumlularının zihinsel sağlıklarına nasıl etki ettiğini anlamak için bir anket yapıldı.

Ankete katılan siber güvenlik profesyonellerinin,

  • % 91’i, yaşadıkları stres düzeylerinin orta ya da yüksek olduğunu belirtti.
  • % 60’ı nadiren çevrimdışı kaldığını söyledi.
  • % 88’i haftada 40 saatten fazla çalışıyor.
  • % 89’u işlerinden iki hafta, izin olmadan aralıksız çalışmak durumunda kalabiliyor.
  • Stres sebebiyle 6 bilgi güvenliği sorumlusundan 1’i, ilaç veya alkol bağımlılığı tehdidiyle karşı karşıya.

Nominet CEO’su Russell Haworth, “Bilgi güvenliği sorumlularının tükenmişlikle yüzleşmeleri şaşırtıcı değil” diyor ve kurumların gerçeklerle bir an önce yüzleşmelerini öneriyor. Tehditlerin gerçek olduğunu belirten Haworth, siber güvenlik profesyonellerine stresle başa çıkma desteği ve fiziksel, zihinsel sağlık desteği verilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu şartlarda bir bilgi güvenliği sorumlusu için ortalama iş süresinin % 55’i için üç yıldan az, % 30’u için iki yıldan az olduğu söyleniyor.

Bu analize göre anlaşılıyor ki, ilerleyen günlerde iş sağlığı ve güvenliği alanında yeni çalışmalar yapılması gerekecek çünkü değişen iş şartları, fiziksel sağlıktan ziyade ruh sağlığında tehdit yaratacak.

Rapora şuradan ulaşabilirsiniz: Life Inside The Perimeter

Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir