Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Siber Güvenlik için Yol Gösterici Bir Strateji Yayınladı

Güney Afrika’nın Durban şehrinde salı günü gerçekleşen siber güvenlik konferasında, uluslararası telekomünikasyon birliğinin yardımı ile çok yönlü bir strateji yayınlandı.

Xinhua yayın kuruluşu, International Telecommunication Union (ITU) , Birleşmiş Milletler (BM), özel sektör, akademi ve sivil toplum gibi oluşumlar tarafından yayımlanan kılavuzun, siber hazırlık ve esneklik de dahil olmak üzere ulusal siber güvenlik stratejilerinin geliştirilmesine ve uygulanmasına yardımcı olma amacı taşıdığını bildirdi.

ITU Genel Sekreteri Zhao Houlin, “Siber güvenlik stratejilerine yönelik bu değerli rehber, ITU’nun üye devletlerini sosyal ve ekonomik kalkınma için bilgi ve iletişim teknolojilerini (BİT) kullanımını en üst düzeye çıkarmaya destekleme konusundaki uzun vadeli taahhüdünü vurgular” dedi.

Ayrıca, “Dünya çapında daha fazla sayıda insanı çevrimiçi ortamda bir araya getirmek için, birlikte çalışmalı ve siber güvenlik stratejilerini uygulamak zorundayız.” sözlerini ekledi.

Siber güvenlik stratejilerini içeren kılavuz, farklı ülkelerin kültür ve toplumsal değerlerini göz önünde bulundurarak ülkelerin, güvenli ve esnek stratejiler geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Dünya Bankası’nın kıdemli başkan yardımcısı ve genel danışmanı Sandie Okoro, siber güvenliğin korunması için esneklik stratejisine sahip olma ihtiyacının altını çizdi.

Okoro, “Dijital varlıkların güvenli hale getirilmesi, kritik bir kalkınma zorunluluğudur. Bu projeye katkıda bulunduğumuz için mutluyuz ve bu rehberin, herkesin küresel dijital ekonomiye daha fazla katılmasına katkıda bulunacağını umuyoruz.” sözlerini de dile getirdi.

KAYNAK: ET TELECOM

 

Emre Karagöz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir