Alexa Kullanıcısına Ait Binlerce Ses Kaydı Yanlışlıkla Farklı Bir Kullanıcıya Gönderildi

Almanya’da yaşayan bir Amazon kullanıcısı, hakkında toplanan kişisel verilerin kendisiyle paylaşılmasını talep etti. Amazon kullanıcıya bilgileri iletti ama dosyadan başka bir kullanıcıya ait 1,700 adet ses kaydı çıktı.
Geçtiğimiz bahar ayında Avrupa Birliği genelinde yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) kapsamında; Facebook, Amazon gibi büyük veri toplayan şirketlerin topladıkları veri setlerini kullanıcılarla paylaşmasını zorunlu kılmıştı. Bu yasanın ardından, Almanya’da yaşayan Martin Schneider isimli Amazon kullanıcısı da Ağustos ayında şirketten bu zamana kadar hakkında topladığı verileri paylaşmasını talep etti. Arşiv ona gönderildiğinde, Schneider bu zamana kadar Amazon’dan yaptığı alışveriş bilgilerinin detaylarıyla birlikte sesli asistan Alexa’ya verilen 1700 komuttan oluşan bir ses kaydı dosyası buldu. Fakat Schneider Alexa kullanmıyordu. Amazon, başka bir kullanıcıya ait binlerce veriyi yanlışlıkla bir yabancıya göndermişti.

Durumu fark eden Martin Schneider, Amazon ile iletişime geçti ve şirket olaydaki ihmalini kabul etti. Bu münferit bir vaka olarak görülebilir, fakat birçok uzman kişisel verilerin kolay bir şekilde depolandığı ve iletilebildiği bu çağda mahremiyetin büyük tehlike altında olduğuna işaret ediyor. Özellikle sesli asistanlar, kullanıcının özel hayatına dair pek çok detay barındırıyor ve bunlar aracılığıyla toplanan verilerin tehlikeli kişilerin eline geçmesi büyük bir güvenlik problemi yaratabilir.

Amerika’da satılan her 3 sesli asistan cihazından 2’sinin Amazon etiketi taşıdığı göz önünde bulundurulursa, şirketin kişisel verilerin korunması ve siber güvenliğe yönelik alacağı tedbirler, uzmanların endişelerinde haklı çıkıp çıkmayacağını belirleyecek gibi gözüküyor.

Kaynak: The Verge

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir