‘Seks Robotları’ Eli Kanlı Seri Katillere Dönüşebilir

Siber güvenlik uzmanları; hackerların seks robotlarına sızarak, bu robotları insanlara zarar vermek hatta onları öldürmek için kullanabilecekleri konusunda uyarıda bulundular.

Yapay zekâ araştırmacıları, internet bağlantılı robotların güvenlik riskleri konusunda sürekli olarak uyarıda bulunuyorlar ve yüzlercesi de silahlı robotları yasaklama konusunda hükümetlere çağrıda bulundular.

Deakin Üniversitesi’nden bir siber güvenlik eğitmeni Nicholas Patterson, “Dijital ortama sızan kişiler, bir robot veya robotik bir cihaza girip bağlantıları, kolları, bacakları, bazı durumlarda robota bağlı olan bıçak benzeri diğer araçları tam olarak kontrol altına alabilirler” diyor.

Bu durum akıllı sensörleri bulunan seks oyuncakları için de geçerli. Araştırmacılar, bluetooth özellikli seks oyuncaklarının hackerlar tarafından kontrol edilebilmesine sebep olabilecek güvenlik açıkları olduğunu keşfettiler. Bir süre önce bu durumun bir örneği de yaşandı.

Seks robotlarını tehlikeli hale getiren tek şey hacklenme olasılığı değil. Uzmanlar yapay zekâya sahip bir seks robotunun; kişinin düşünceleri, kararları ve duygularını ele geçirebileceği ve kişinin iradesine karşı manipüle edebileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Kaynak: Newsweek

Burcu Üner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir