Avrupa, Siber Casusluk Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Siber güvenlik araştırmacıları, Avrupa Birliği seçimleri yaklaşırken Rus hacker gruplarına dikkat etmeleri gerektiği konusunda Avrupa’yı uyardı. Rus hükûmetinin desteklediği gruplar; Avrupa’daki hükûmetlere, siyasi partilere ve medyaya siber saldırılar gerçekleştirebilir.

Siber Güvenlik şirketi FireEye araştırmacıları, Mayıs’taki Avrupa Birliği seçimlerine çok az bir süre kala kötü amaçlı siber saldırılara karşı Avrupa’yı uyardı. Avrupa, Rusya hükûmeti destekli Fancy Bear ve Sandword Team isimleriyle bilinen hacker grupları tarafından siber casusluğa maruz kalabilir. Bu gruplar, daha önce Avrupa’daki hükûmetleri, medyayı ve siyasi partileri hedef alan kötü amaçlı saldılar gerçekleştirmişti.

Saldırganlar aradıkları bilgiyi alma şanslarını arttırmak için büyük ve özel ölçekli yaklaşımlar gibi çeşitli phishing (kimlik avı) teknolojilerini kullanıyor. Araştırmacılara göre, siber saldırıların birkaç amacı var: Gelecekteki diğer operasyonlar için bilgi ve belge toplamak, hedefteki grup ve ülkelerin karar veriş mekanizmasını anlamak, yeterli istihbarat toplayarak dezenformasyon kampanyası oluşturmak ve yürütmek. Böylece Rusya, uluslararası siyasette daha fazla bilgi sahibi oluyor ve ona göre politik kararlar veriyor.

Kaynak: ZDNet

Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir