Parolanızı Sık Sık Değiştirmenin Sizi Daha Güvende Tutacağını Düşünüyorsanız Yanılıyorsunuz

Siber saldırılara karşı hesaplarınızı daha güvende tutmanız için çoğunlukla önerilen parolaları sık sık değiştirme önlemi, aslında sizi bu saldırılara karşı daha zayıf hale getiriyor.

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Baş Teknoloji Uzamanı Lorrie Cranor, pek çok kişinin siber güvenlikle ilgili doğru bildiği bir yanlış konusunda uyarıda bulundu. Cranor, son dönemde yapılan araştırmalarda, sık sık parola değiştirmenin sanılanın aksine bizi güvende tutmadığını gösterdiğini söylüyor.

Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sürekli parola değiştirme yoluna gidildiğinde insanların şifre bulmak için çok fazla çaba sarf etmediğini ve bu nedenle kolay çözümlenebilecek şifreler tercih ettiğini ortaya koydu. Yani en özendiğimiz ve güvenilir parola üretme yaratıcılığımızı bir süre sonra kaybediyoruz.

Cranor, insanların yeni bir parola oluşturmak için kendilerini zorladıklarında çok tahmin edilebilir bir kalıp kullanmaya başladıklarını belirtiyor. Böyle bir durumda; ardışık sayılar kullanma, harflerin yerine onlara benzeyen semboller tercih etme (s yerine $), bir karakteri silme veya ekleme, sayıların veya karakterlerin yerini değiştirme yoluna gidiyoruz.

Kaynak: Wired

Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir