NATO, Siber Güvenlik Alanında Harekete Geçiyor

4 Nisan 1949’da kurulan uluslararası askeri ittifak NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü), siber güvenlik alanında 2023 hedefleri koydu. Örgütün üyesi olan ülkeler, dış güçlerden gelebilecek siber saldırılara karşı donanımlı hale gelmek istiyor.

NATO güvenlik sorunları genel sekreter yardımcısı Antonio Missiroli’ye göre, siber alandaki operasyonel faaliyetlerin; denizde, karada veya havada olduğu gibi yürütülmesi gerekiyor. Çünkü NATO, tehditlerin artma ve evrimleşmeye devam etme olasılığından tedirgin durumda…

Belçika’nın Mons kentinde bulunan, NATO’nun tüm operasyonlarını kontrol ettiği merkezi Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı (SHAPE), siber uzay operasyon merkezi de olacak. Siber uzay alanı için askeri bir strateji belirlenip, müttefiklerle siber güvenlik için anlaşmalar yapılacak. Siber alanın bir faaliyet alanı olarak tanınmasının amacı; siber çalışmaları, günlük ve normal bir iş parçası haline getirmek.

Bu gelişmelerden bağımsız olarak bir ABD yetkilisinin, ABD ordusunun bilgisayar yazılımı araçları da dahil olmak üzere, siber savaş teknolojisini Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) teklif ettiği söyleniyor. ABD Savunma Bakanlığı’nın genel sekreter yardımcısı Katie Wheelbarger; siber savunma operasyonlarının, kontrolün ABD’de olması şartıyla NATO müttefiklerinin kullanımına hazır olduğunu söyledi.

Kaynak: Computer Weekly

Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir