Microsoft, Afrika’daki İlk Veri Merkezlerini Açtı

Microsoft; Güney Afrika’nın Azure Cloud’a daha hızlı erişimini sağlamak amacıyla, Afrika’daki ilk veri merkezlerini Cape Town ve Johannesburg’da açtı.

Microsoft 2017 yılında, (2018’de açılış yapmak üzere) Güney Afrika’da veri merkezleri kurma planını açıklamıştı; ancak açılış 2019’a ertelendi. Yeni veri merkezleri, yakın zamanda bulut hizmetini Johannesburg’da kullanıma sunan Huawei’nin ardından bölgedeki ikinci yazılım devi olacak. Azure Cloud şu anda bölgede mevcut; ancak Cape Town ve Johannesburg sakinlerinin, şirketin diğer bulut tabanlı uygulamalarının da bölgede hazır olması için beklemesi gerekiyor.

Azure’un Kurumsal Başkan Yardımcısı Tom Keane, bu yatırımın bölgedeki dijital dönüşümü kolaylaştıracağını belirtti. Keane ayrıca, kıtadaki veri merkezlerinden bulut hizmetleri sunan ilk küresel sağlayıcı haline geldiklerinde Microsoft için önemli bir dönüm noktası olacağını da düşünüyor.

Diğer firmaların da Afrika’ya yönelimi artıyor: Google, Gana’da bir yapay zekâ merkezi açacağını duyurmuştu; Amazon ise, 2020’nin ilk yarısında Cape Town’da bir AWS veri merkezi bölgesi açacağını söyledi. Afrika’da, (özellikle Güney Afrika’da) büyük bilişim firmalarının yatırımlarının giderek artması bekleniyor.

Kaynak: Tech Radar

Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir