Japonya, Kendi Vatandaşlarına Ait 200 Milyon Cihazı Hackleyecek

Japonya’da, siber saldırılara karşı önlem almak için ülkedeki 200 milyona yakın cihazı hacklemeyi planlayan çalışma, hükümet tarafından onaylandı. Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü’nün yürüteceği çalışma, Haberleşme ve İletişim Bakanlığı tarafından denetlenecek. 

Japonya, 2020’de Tokyo’da yapılacak olan Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nda siber güvenlik konusunu şansa bırakmak istemiyor. Hükümet, ülkede bulunan ve güvenliği yetersiz olan cihazların sayısını araştırmak için internete bağlı cihazların hacklenmesine izin veren çalışmayı cuma günü onayladı. İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı personeli tarafından denetlenecek olan çalışma, Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü (NICT) çalışanları tarafından gerçekleştirilecek.

Şubat ayında başlayacak olan çalışma ile siber güvenlik uzmanları; modemler ve web kameraları dahil internete bağlı yaklaşık 200 milyon cihaza erişmeye çalışacak. Herhangi bir güvenlik açığı bulunması halinde cihazların sahipleri bilgilendirilecek ve güvenlik önlemlerinin alınması istenecek. Anayasal mahremiyet haklarının ihlal edildiğini düşünen vatandaşları rahatlatmak için NICT araştırmacısı Daisuke Inoue “Projenin amacı insanların ve cihazlarının güvenliğini artırmaktır bu yüzden hiçbir bilginin sızdırılmamasını sağlayacağız” dedi. 

Kaynak: NHK World-Japan 

Ecem Arslantürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir