İnternette Söylenilen En Büyük Yalan: “Hüküm ve Koşullar’ı Dikkatlice Okudum ve Kabul Ediyorum”

Günümüz dünyasında hizmet kullanım şartları; her internet sitesinde, cep telefonu kontratında, kredi kartı başvurusunda karşımıza çıkıyor. Okuması imkansız olacak şekilde yazıldıkları için hiçbirimiz onları okumuyoruz. 

Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ortalama bir Amerikalı, bir yıl boyunca ortalama uzunluğu 2.518 kelime olan 1.462 adet gizlilik politikası ile karşılaşıyor. Olur da birisi bu politikaların hepsini okumaya karar verirse, günde sekiz saatten, toplam 72 iş günü hayatından çalınmış oluyor.

Hamlet’ten Uzun Gizlilik Politikası

2005’te açıldığında 1.004 kelimeden oluşan Facebook’un gizlilik politikası, bugün diğer alt politikalara, şartlara ve hükümlere giden linkleri çıkardığımızda 9.300 kelime halini almış durumda. Benzerleriyle karşılaştıracak olursak, Facebook’un gizlilik politikası ABD Anayasasının iki katından daha uzun. Diğer bir taraftan PayPal ise 36.275 kelime ile sektörün en uzun gizlilik politikasına sahip. Basit bir karşılaştırmayla; PayPal’ın gizlilik politikası, Shakespeare’in ünlü eseri Hamlet’ten yaklaşık 6.000 kelime daha fazla.

Neyse ki kimse bunları okumuyor. Son dönemde gizlilik politikalarının ne kadar saçma bir boyut aldığını göstermek için, İngiliz perakande mağazası GameStation, herhangi birinin hizmet kullanım şartlarını okuyup okumadığını görmek adına bir deney yaptı. Şirketin gizlilik politikasında şunlar yazıyordu:

“Milattan sonra 2010 yılının dördüncü ayının ilk gününde bu GameStation internet sitesi üzerinden bir sipariş vererek, şu an ve sonsuza kadarlık bir dilim için, ölümsüz ruhunuz üzerinde devrolunmaz haklarınızı bağışlamayı kabul etmiş olursunuz. Bu hakkımızı uygulamaya koymak istersek, ölümsüz ruhunuzu ve üzerinde iddia edebileceğiniz tüm hakları, gamestation.co.uk veya yetki verdiği cüceleri tarafından iletilecek yazılı bildiriyi takip eden 5 (beş) iş günü içerisinde teslim etmeyi kabul etmiş olursunuz”

Yukarıdaki maddede belirtilen, deneyin yapıldığı gün GameStation’dan bir şey satın alan 75.000 müşteri, ölümsüz ruhunun hakkını Birleşik Krallık’ın online oyun mağazasına devretmiş oldu.

Hizmet Kullanım Şartları Şakaya Gelmez

Nitekim tüm dünyadaki yasama organları, bilgisayarınızın faresiyle yaptığınız bir tıklamayı size maddi, özel ve güvenlik anlamında pahalıya patlayacak olsa da bağlayıcı kabul eder.

Peki, bu durum karşısında nasıl tedbirler alabiliriz? Çözüm uzun ve karmaşık anlaşmaları okumak değil elbette. Kullanıcıların bilinç kazanmasıyla bu konuda yapacakları itirazlar, şirketlere yönelik daha kısa ve açık bir dille yazılmış kullanıcı sözleşmeleri hazırlamaları konusunda kamuoyu baskısı yaratabilir.

Kaynak:Geleceğin Suçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir