Intel, AMD ve ARM Çiplerinde Güvenlik Açığı: Milyarlarca Cihaz Tehlike Altında!

Dünyanın en büyük çip üreticileri olan Intel, AMD ve ARM tarafından üretilen çiplerde büyük bir güvenlik açığı olduğu tespit edildi. Bütün teknoloji dünyasını ayağa kaldıran bu gelişme için gerekli önlemler alınmaya çalışılıyor.

Google’ın Project Zero ekibi tarafından; Intel, AMD ve ARM çiplerinde kritik bir güvenlik açığı keşfedildi. Intel’in güvenlik açığını kabul etmesi ve bu açığın yalnızca kendilerinde değil diğer çiplerde de bulunduğunu açıklamasının ardından, Meltdown ve Spectre olarak adlandırılan bu açıkların giderilebilmesi için büyük çaplı çalışmalar gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Dünyadaki neredeyse bütün bilgisayar, akıllı telefon veya tabletlerde kullanılmakta olan bu çiplerdeki güvenlik açığı, cihazın hangi firma tarafından üretilmiş olduğuna bakmaksızın kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınabilmesine olanak tanıyor.

Intel’in CEO’su Hisselerini Sattı

Güvenlik açığının duyulmasının ardından, Intel’in CEO’su Brian Krzanich’in bir süre önce 30 milyon dolar değerinde 250 bin Intel hissesini sattığı da ortaya çıktı. Krzanich’in Intel’deki güvenlik açığını öğrendikten hemen sonra böyle bir adım attığından şüpheleniliyor.

Kaynak: Bloomberg HT

Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir