İnstagram’a Yüklenilen Tatil Fotoğrafları Hırsızlara Davetiye Çıkarıyor

Eski günlerde bir hırsız, belirli bir evi hedef aldığı zaman, ev sahiplerinin tatilde olduğunu gösterecek geleneksel işaretler arardı: Kapının önünde biriken gazeteler veya akşamları açılmayan ışıklar ev sahibini ele verebilirdi. Fakat hırsızların hedeflerini ve girecekleri evi belirlerken kullandıkları fiziki keşif yöntemlerinin çağı geçmiş gözüküyor. Günümüzde, hırsızlar yapacakları soygunları planlarken sosyal medya üzerinden “sanal keşif” yapmakla işe başlıyor. İngiltere’de hüküm giyen soyguncular arasında yapılan bir araştırmaya göre, hapistekilerin %78i soyacakları evi belirlemeden önce kurbanların Facebook, Twitter, Swarm ve Instagram hesaplarını yakından takip ettiğini ortaya koydu. Ayrıca, soyguncular girilecek evin olduğu bölgeyi incelemek ve suç mahallinden kaçış rotaları belirlemek için Google’ın Street View özelliğini kullanıyorlar.

Paylaştığınız Fotoğraflardaki Konum Verilerine Dikkat

Günümüzde, her dijital fotoğraf makinesi ya da akıllı telefon ile çekilen fotoğrafın görüntü dosyasında enstantane, diyafram, pozlama, fotoğraf makinesi markası, modeli ve fotoğrafın çekildiği andaki coğrafi konum bilgisi yer alıyor. Modern fotoğraf makinelerinin bu özelliği sayesinde soyguncular sadece önceden belirledikleri bir hedefi takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda internetteki “herkese açık” paylaşımları inceleyerek kendilerine yeni hedefler de belirleyebiliyor.  Bunun bir örneği, New Albany’de yaşayan Keri McMullen ve Kurt Pendelton çiftinin yaşadığı soygun vakası: 2013 yılında, evlerindeki plazma televizyon ile ses sistemini satmaya karar veren çift ürünlerin fotoğrafını internete yükledi. McMullen ve Pendelton birkaç gün sonra, cumartesi akşamı yakınlardaki Lousville’de sahne alacak bir grubun konserine gideceklerini de Facebook’tan duyurdu. Aradığı elektronik cihazları çalmak için hırsızların bilmesi gereken her şey sağlanmıştı artık. Suçlular, ev sahipleri saatlerce konserde olacağı için acele etmelerine gerek olmadığının da farkındaydı. Nihayetinde çiftin evinden bir düz ekran televizyon, iki dizüstü bilgisayar, tüm teçhizatlarıyla birlikte bir ses sistemi ve birinci sınıf bir dijital kamera çalındı.

Nasıl Korunabiliriz?

  1. Sosyal medyada, tatile gidiş ve dönüş zamanlarınızı net bir şekilde belirten paylaşımlar yapmaktan kaçının.
  2. Evinizin iç ve dış resimlerini internette paylaşmayın.
  3. Eğer resimlerinizi internete kesinlikle taşımak istiyorsanız JPEG & PNG Stripper ya da ExifCleaner gbi programları indirip, resimlerinizin EXIF bilgilerini tamamen temizledikten sonra internet ortamına aktarın. Özellikle yükleme yaparken, mobil cihazınızın konum özelliğinin kapalı olduğundan emin olun.

Kaynak: Future Crimes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir