Polonya Devleti, Huawei Marka Cihazların 5G Ağına Erişmesini Engelleyebilir

Çinli teknoloji devi Huawei, bir süredir dünya genelinde siber casusluk suçlamalarıyla karşı karşıya kalıyor. Son olarak, Huawei Polonya ofisinde yaşanan bir siber güvenlik skandalı, Polonya Devleti’nin Huawei cihazların 5G ağından engellemesini gündeme getirdi.

Çinli teknoloji firması Huawei hakkında açılan “siber casusluk” soruşturmalarının sayısı, dünya genelinde katlanarak artıyor. Geçtiğimiz ay, Huawei Polonya ofisindeki bir çalışan ve eski bir güvenlik görevlisini casusluk suçlamaları üzerine tutuklandı. Bu durum üzerine, Polonya hükümeti, Huawei marka cihazları gelecekteki 5G ağından hariç tutmayı planladığı ortaya çıktı.

Polonya’daki Huawei Başkanı Tonny Bao, konu hakkında düzenlediği basın toplantısında, “Yetkililer bunu güvenilir bir çözüm olarak kabul ederse, Polonya’da bir siber güvenlik merkezi kurmaya hazırız.” dedi.

Huawei’in bölgesel halkla ilişkiler müdürü Austin Zhang, Polonya hükümetinin Çinli firmayı 5G ağının dışında tutması için hiçbir neden olmadığını söyledi. Zhang, ”Böyle bir şey olursa, işimizi ve itibarımızı korumak için elimizden geleni yapacağız” dedi. Ayrıca Huawei, teknolojisinin casusluk için kullanılabileceği iddiasını reddetti. Fakat, uluslararası alanda Huawei hakkında yürütülen yüzlerce soruşturmayı hesaba katarsak, şirketin tüm bu savunmalarının özellikle Batılı şirket ve devletler üzerinde pek etki yaratmadığını söylemek mümkün.

Kaynak: Huawei Cyber Security News

 

Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir