Hackerlar Atlanta Şehrini Rehin Aldı

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre, Atlanta’da belediyeye ait bilgisayarlara siber saldırı düzenlendi ve veriler fidye karşılığında rehin altında tutuluyor.

ABD’deki Georgia eyaletine bağlı Atlanta şehri, 22 Mart sabahı bir fidye yazılımı (ransomware) saldırısına uyandı. Hükümete ait bilgisayarlardaki veriler hacklendi ve şifrelenmiş bir duvarın arkasında rehin olarak tutulmaya başlandı. Saldırganlar, 51.000 dolar değerinde bitcoin ödemesi yapılana kadar verileri serbest bırakmayacaklarını belirttiler. Yetkililerse fidyeyi ödemeden bu sorunu çözebilmek için uzmanlardan destek aldıklarını açıkladı.

Şehir Durdu

Şehrin verilerinin beş gündür rehin altında tutuluyor olması kritik aksaklıklar oluşturmaya başladı. Açıklamalara göre; vatandaşlar  faturalarını ödeyemiyor, Atlanta Uluslararası Havaalanı’nda Wi-Fi erişimi bulunmuyor, şehir hapishanesi de dahil olmak üzere pek çok departmanda elektronik kayıtlara erişim bulunmadığı için çalışanlar kâğıt-kalem kullanmak zorunda kalıyorlar, belediye çalışanlarının internet erişimi bulunmuyor ve mail adreslerini kullanamıyorlar. Ayrıca polis gözetiminde olanlar dışında diğer suçlular için gerçekleştirilecek mahkemeler, bilgisayarlar yeniden çalışana dek ertelenmiş durumda.

Vatandaşlar Kişisel Bilgileri Konusunda Uyarıldı

Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms, Atlanta şehir çalışanlarını ve sakinlerini banka hesaplarına göz kulak olmaları ve kişisel bilgilerini güvence altına almaları konusunda uyardı.

Atlanta’da yaşanan olayın ardından uzmanlar, her şehirde böyle bir risk bulunduğu konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Siber güvenlik, dünyanın dört bir yanındaki hükümet ve şirketler için bir sonraki büyük güvenlik tehdidi olsa da çoğu sistemin bu duruma hala hazırlıklı olmadığı her yeni olayla bir kez daha kanıtlanıyor.

Kaynak: Futurism

Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir