Hacker Saldırılarına Karşı Siber Kalkan: Güçlü Parolalar

Siber dünyada her gün sayısız hesap hırsızlığı yaşanıyor. Karmaşık parolaları kırmak, gelişmiş algoritmaların yardımıyla siber korsanlar için giderek daha kolay hale geliyor. Dijital hesap hırsızlıklarından tümüyle korunmak mümkün değil fakat riski azaltmak için alabileceğimiz bazı önlemler var:

1-  Uzun Parolalar Seçin

Parolalar uzun (yirmi karakter ya da daha fazla) olmalı ve hem büyük, hem küçük harflerle birlikte semboller içermelidir. Bazı siteler poralanızda boşluk kullanmanıza imkan tanıyor. Parolanızda boşluk kullanmak onu daha kompleks hale getirecektir. Parolanın gücü, hesaplarınızı koruma konusunda en önemli rolü oynuyor. Kompleks parolalar seçmeyi ve onları sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin.

2- İki Aşamalı Doğrulama Hackerların İşini Zorlaştırıyor

Google, iCloud, Dropbox, Evernote, PayPal, Facebook, Linkedin ve Twitter gibi sık kullanılan hizmetlerin büyük bölümü, iki aşamalı doğrulama seçeneği sunuyor. Bu iki aşamalı doğrulama sisteminde, SMS ya da telefonunuzdaki bir uygulama aracılığıyla size gönderilen kodu kullanarak hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz. Dolayısıyla bir hacker, banka hesabınızın ya da sosyal ağ profillerinizin parolasını ele geçirse bile, hesaba ulaşmak için telefonunuza ve kısa mesaja erişimi olması gerekiyor. Nitekim siz İstanbul’da, hacker da Moskova’dayken bunun gerçekleşme ihtimali oldukça azalıyor.

3- Güvenli “Parola Cüzdanları” Kullanın

Aynı parolayı farklı sitelerde kullanmamaya özen gösterin. Bu şekilde hareket ederseniz, hackerlar bir kez bilgilerinizi çaldığı zaman sosyal medya profillerinizden banka hesaplarınıza kadar hayatınızın farklı noktalarına erişebilir. Elbette hayatınızdaki her internet sitesi için uzun ve farklı parolaları ezberlemek insan aklını biraz aşıyor. Neyse ki bu zorluğu da düşünen teknoloji dünyası, süreci ciddi biçimde kolaylaştıran “parola cüzdanları” ya da yöneticilerini çıkardı. Durumdan bizler kadar haberdar olan suçlular da kendi parola cüzdanlarını çıkartarak parolanızı çalmaya çalışıyor. O yüzden 1Password, LastPass, KeePass ve Dashlane gibi bilgisayar, akıllı telefon ve tabletinizde eşzamanlı olarak çalışan, saygın firmaların çıkardığı uygulamaları kullanın.

Kaynak: Geleceğin Suçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir