Google Play Uygulamaları Güvenlik Açıkları Dolayısıyla Risk Taşıyor

Google Play uygulamalarının, tüketici bilgilerini koruma konusundaki açıklarıyla gündemden düşmemesi sonucu ABD’de konuya ilişkin güvenlik araştırmaları yapılmaya başlandı. Amerikan Tüketici Enstitüsü’nün yayınladığı “Popüler Android Uygulamaları Ne Kadar Güvenli?” başlıklı raporda, tüketiciye ait veri gizliliğinin risk altında olduğu sonucuna varıldı.

Yapılan araştırmalar sonucunda, Google Play uygulamalarının kullanıcılara ait bilgileri koruma konusunda sınıfta kaldığı ortaya çıktı. Amerikan Tüketici Enstitüsü Başkanı yaptığı açıklamada, Google Play uygulamalarının üçte birinin güvenlik açıkları verdiğini; birçoğunun da oldukça kritik olduğunu ifade etti. Güvenlik açıklarına yol açan durumun açık kaynak kullanımı olduğu belirtiliyor. Güvenlik açıklarının ortadan kaldırılması için çağrı yapan Amerikan Tüketici Enstitüsü, yazılım sektörü çalışanlarını uyardı.

Günümüzde uygulama geliştirmede kullanılan açık kaynak, siber suçları arttırmakla kalmayıp şirketlere ve hükumetlere yüklü faturalar kesiyor. Bu anlamda, herhangi bir uygulama indirirken kullanıcıların her zamankinden daha dikkatli olması gerekiyor.

Kaynak: GlobeNewsWire

Sevde Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir