Google’ın Yeni Aracı “Password Checkup” ile Tanışın!

Google, internet kullanıcılarını siber saldırı durumlarında parolalarını hızlı bir şekilde değiştirmeleri için harekete geçirmek üzere “Password Checkup” adlı yeni bir araç tasarladı. 

Geçtiğimiz yıllarda dev şirketlerin ardı arkasına büyük siber saldırılara maruz kalmasına tanık olduk. Bu saldırılarda, hedef çoğunlukla şirketin veritabanında bulunan kullanıcı bilgilerini ele geçirmekti. Siber saldırganlar, internet kullanıcılarının çoğunun sahip oldukları hesaplarda aynı şifreyi kullandığını biliyor. Dolayısıyla, spesifik bir mail adresine tanımlı bir hesap ele geçirildiğinde bu hesaptaki giriş bilgileri kullanılarak kullanıcıya ait diğer hesapların (sosyal medya, e-ticaret vs.) ele geçirilmesi de mümkün hale geliyor.

Google, internet kullanıcılarını siber saldırı durumlarında parolalarını hızlı bir şekilde değiştirmeleri için harekete geçirmek üzere yeni bir araç tasarladı. “Password Checkup” adlı Chrome eklentisi, kullanıcı girişi yaptığınız bir site siber saldırıya uğradığında size otomatik bir bildirim yollayarak şifrenizi değiştirmeniz için uyarıda bulunuyor.

Password Checkup’ı aşağıdaki adımları izleyerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz:

  • Bu linke tıklayın ve açılan sayfada yer alan “Chrome’a ekle / Add to Chrome” butonuna basın.
  • Önünüze çıkan “Google Password eklensin mi?” kutucuğunda “Uzantı ekle” şıkkını seçin.
  • İşlem başarıyla tamamlanırsa Password Checkup’ın yeşil butonunu sayfanızın sağ üst kısmında göreceksiniz.

Kaynak: CNBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir