Arizona’da Google’ın Konum İzleme Özelliğinin Güvenilirliği Soruşturuluyor

Associated Press’in geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporun ardından, Google’ın kullanıcı gizliliğini ihlal eden uygulamaları davalık oldu. Washington Post gazetesinin bildirisine göre; Arizona Başsavcısı Mark Brnovich, Google’ın konum izleme özelliği ile kullanıcı gizliliğini ihlal ettiğini tespit ederse, teknoloji devi Google ağır para cezalarına çarptırılabilir.

ABD merkezli bir haber ajansı olan Associated Press’in Ağustos ayında yayınladığı rapor, kullanıcılar telefon ayarlarından “Konum Geçmişi” özelliğini devre dışı bıraktığında bile Google’ın onları izleyemeye devam edebileceğini gösterdi. Bununla birlikte, Google, kullanıcılarını hem Android telefonlardan hem de “Google Haritalar” gibi konum verisi içeren diğer Google uygulamalarının yüklü olduğu cihazlardan takip edebiliyor.

Yayınlanan raporun ardından başlatılan soruşturma, teknoloji şirketlerinin kullanıcılara yönelik gizlilik yasalarını denetleme gereksiniminden doğuyor. Tüm bunlara yanıt olarak Google, kullanıcı gizliliğini ihlal etmediğini, yalnızca kullanıcılara “Konum Geçmişi” özelliği yoluyla daha iyi bir hizmet sunduğunu ifade etti.

Google, gizliliğini ihlal ettiği kişi başına 10.000 dolar para cezasına çarptırılabilir. Arizona nüfusunun 7 milyondan fazla olduğu ve birçoğunun Google kullandığı düşünüldüğünde, teknoloji devinin zorlu bir dönemden geçeceği öngörüler arasında yerini alıyor.

Kaynak: Nextgov

Sevde Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir