Google Jigsaw, Project Shield ile Kampanyaları Çevrimiçi Saldırılardan Koruyacak

Ara seçimlerle birlikte birçok eyalet, siber saldırıların oylamayı etkileyeceğinden endişeleniyor.

Jigsaw, Salı günü yaptığı açıklamada, ABD siyasi kampanyalarına, DDoS’tan (Dağıtılmış Hizmet Reddi Saldırıları) ücretsiz koruma sağlayacağını duyurdu. Son 2 yıldır, Jigsaw’un Project Shield servisi dünyanın her tarafında sansür uygulamak için kullanılan DDoS (Dağıtılmış Hizmet Reddi Saldırıları) ile mücadele ederek gazetecilere, küçük yayınlara, insan hakları gruplarına ve seçim kurulu sitelerine ücretsiz savunma sunuyor. Şimdi de, bu kaynaklar ve teknik uzmanlık, siyasi kampanyalarla ilgilenmeye başladı.

Project Shield, “reverse Proxy” adını verdikleri sunucu ile DDoS savunması sunuyor. Reverse proxy, doğrudan bir sitenin web sunucularına giren ve çıkan trafik yerine, ilk olarak zararlı verileri tarayarak potansiyel zararı engelliyor ve kurulumu özellikle DDoS saldırılarına karşı koruyor.

Project Shield araştırmacıları, DDoS’un seçimle ilgili sitelerdeki saldırılarının nelere sebebiyet verebileceğini gördüler: Saldırıların seçim günü site aksamalarına, insanların nasıl ve nerede oy kullanacağıyla ilgili eksik bilgi erişimine ve seçmenlerin, adaylar hakkında ihtiyaç duydukları bilgilere ulaşamamasına neden olabileceğini düşünülüyor.

Project Shield ürün müdürü George Conard: “Şu anki odağımız, elimizden geldiğince çok siyasi organizasyona ulaşıp, dışarıda böyle bir tehdit olduğunu bildirmek.” diye belirtti. Devamında ise şunları söyledi: “Farklı öncelikler belirdikçe bazı dikenlerle karşılaşacağımızı düşünüyorum, biz her durumda herkese yardım edeceğiz fakat yakında insanlar daha iyi korunacaklar. Bu son dakikaya kadar beklenmesi gereken bir şey değil.”

Herhangi bir partiyle bağlantılı bir ABD siyasi kampanyası, web sitelerinin Google Shield tarafından korunması hakkına sahip olacak. Conrad, ayrıca bu hareketin Jigsaw’un ve Google’ın “Seçimini Koru” adını verdikleri siber güvenlik araçları paketi gibi, daha büyük seçim güvenliği bilinci girişimlerine uyduğunu da belirtti.

Kaynak: Wired

Ceren Seber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir