World Economic Forum Açıkladı: Siber Saldırılar, Dünyanın En Gelişmiş Ekonomilerini Tehdit Ediyor

World Economic Forum (Dünya Ekonomik Forumu), her sene düzenli olarak paylaştığı Regional Risks for Doing Business (Global Alanda İş Yapmanın Riskleri) raporu ile hem dünya genelinde hem de kıta ve ülkeler bazında iş dünyasına yönelik potansiyel tehditleri sıralıyor. 140 ülkede, iş dünyasından 13 bine yakın profesyonelin katılımıyla hazırlanan raporda bu yıl öne çıkan başlık Siber Güvenlik oldu.

Raporda yer alan dünya geneli riskler sıralamasında, geçtiğimiz yıl sekizinci sırada olan “siber saldırılar” bu yıl üç basamak birden atlayarak beşinci sıraya yükseldi. Siber tehditler, Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa kıtasına yönelik riskler sıralamasında ise “siber saldırı” riski başı çekiyor. Bu bir sürpriz değil, zira 2017 yılında – özellikle WannaCry, Petya ve NotPetya gibi – dünya çapındaki kuruluşlar için ciddi finansal kayıplara neden olan bir dizi büyük siber saldırı gerçekleştirildi. Raporda, 2017 senesi “Dünyanın, siber saldırılarının yıkıcı etkilerine karşı savunmasızlığını idrak ettiği yıl” olarak tanımlanırken, gelişmiş ekonomilerde siber güvenlik farkındalığının oluşmasının sonucunda 2018 raporunda başlıca endişe kaynağı olarak “siber saldırılar”ın öne çıktığı belirtildi.

Hem dünya genelinde hem de kıta ve ülke özelinde iş dünyasına yönelik önemli öngörü ve analizler sunan bu kapsamlı raporu aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sitemizden indirebilirsiniz.

Global Alanda İş Yapmanın Riskleri Raporu (2018)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir