Fransa Savunma Bakanlığı Google Kullanmayı Bıraktı

Fransa Savunma Bakanlığı siber riskleri gerekçe göstererek, çalışanlarına ait bilgisayarlarda artık varsayılan tarayıcı olarak Google’ın kullanılmayacağını belirtti. 

Google, Amazon ve Facebook gibi ABD’li teknoloji devleri dünya genelinde milyarlarca kullanıcıdan veri topluyor. Bu durum, başta Fransa olmak üzere bazı Avrupa devletlerinde bir tür “dijital sömürge” olma korkusu yarattı. Avrupa vatandaşlarına ait kullanıcı bilgilerinin ABD istihbaratı tarafından depolanmasından kuşkulanan yetkililer, aynı zamanda ülke güvenliği açısından kritik öneme sahip verilerin ihlal edilmesinden de endişe duyuyor. Özellikle geçtiğimiz senelerde siber güvenlik alanında ciddi yatırımlar yapan Fransa, son olarak Savunma Bakanlığında Google kullanımını engellemek için adım attı. Bakanlık, siber riskleri gerekçe göstererek, çalışanlarına ait bilgisayarlarda artık varsayılan tarayıcı olarak Google’ın kullanılmayacağını belirtti. Fransız ordusu mensupları, artık Google yerine AB ülkeleri işbirliğiyle geliştirilmiş arama motoru Qwant’i kullanacak.

AB ülkeleri, Cambridge Analytica skandalının ardından kişisel verilerin korunmasına yönelik getirdikleri katı kurallar ile Facebook ve Google gibi şirketleri bölgeye özel düzenlemeler yapmak zorunda bırakmıştı. Görünen o ki, Fransa liderliğindeki AB ülkeleri Qwant kullanımını yaygınlaştırarak muhtemel veri ihlali ve casusluk vakalarına karşı sorunu kökünden çözmeyi hedefliyor.

Kaynak: Futurism

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir