Facebook Veri İhlallerini Tespit Eden Kullanıcıları Ödüllendiriyor: Sistemde Açık Bulanlar 40.000 Dolardan Yüksek Bir Ödülün Sahibi Olabilir

Facebook bir “Cambridge Analytica Skandalı” daha yaşamak istemiyor: Şirket sahip olduğu verilerin kötüye kullanımını engellemek için yeni bir para ödüllü program başlattığını duyurdu.

Facebook her yıl altyapısındaki güvenlik açıkları ve hataları bulmaları için araştırmacılara milyonlarca dolar ödüyor. Geçtiğimiz haftalarda 50 milyondan fazla kullanıcısını etkileyen veri ihlali skandalı üzerine, şirket borsada 37 milyar dolardan fazla para kaybetmişti. Yaşadığı maddi kaybın yanında önemli bir itibar kaybına uğrayan Facebook bir daha benzer bir durumun yaşanmasına müsaade etmemeye kararlı ve bunun için önemli bir miktar parayı gözden çıkarmış durumda. Facebook başlattığı programda, kullanıcı verilerini toplayan ve istismar amacıyla kötü niyetli başka taraflara aktarılan uygulamaları bildiren kişilere para ödülü verecek.

Kritik seviyedeki bir açığın belirlenmesi halinde 40.000 dolardan daha yüksek bir ödül verilebileceğini belirten Facebook yetkilileri, bunun dışında para ödülü tutarlarını; etki, verilerin açığa çıkıp çıkmaması, etkilenen kullanıcılar ve diğer etkenler dahilinde belirleyeceğini açıkladı.

Ödül İçin Bu 3 Şartı Karşılamak Gerekli

  • Facebook’a sunacağınız veri istismarı raporunda en az 10.000 Facebook kullanıcısı bulunmalı.
  • Verilerin nasıl toplandığı ve nasıl kötüye kullanıldığı açıklanmalı. Veri toplamayla sınırlı durumlar kapsam dahilinde sayılmayacak.
  • Bildirilen güvenlik açığı halihazırda Facebook’un bilgi sahibi olmadığı veya incelemediği bir durum olmalı.

Program hakkında detaylı bilgiye Facebook’un Veri İstismarı Para Ödülü Programı sayfasından ulaşılabilir.

Kaynak: The Hacker News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir