Facebook ABD Merkezli Siyasi Kampanyalar İçin Siber Güvenlik Programı Geliştirdi

ABD’de ara seçimlere 50 günden daha az bir süre kala Facebook, potansiyel siber tehditlere karşı siyasi kampanyalara ekstra koruma sağlayacak yeni bir program geliştirdiğini açıkladı.

Pazartesi günü yayınlanan program, herhangi bir eyalet veya federal ofisin yürüttüğü siyasi kampanyalar için ek güvenlik sağlayacak. Güvenlik programları içeriğinin geliştirilmesiyle beraber siber saldırıların daha kolay engellenebileceğini söyleyen Facebook siber güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher, kampanyaların zarar görmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını duyurdu.

Cambridge Analytica skandalı ile birlikte, seçmen algısı üzerinde manipülasyona müsaade ettiği ortaya çıkan Facebook bir süredir kullanıcıların gözünde güvenilirliğini yitirmiş durumda. Ayrıca, 2016 Başkanlık Seçimlerinde Facebook’a Rusya kaynaklı çok sayıda reklam verildiğinin anlaşılması üzerine “Rus propogandasına imkan tanımak” ile suçlanan sosyal medya devi, siber güvenliğe yönelik hayata geçirdiği bu gibi projelerle devlet ve kullanıcıların gözünde eski itibarını yeniden kazanmaya çalışıyor.

KAYNAK: NBCNEWS

Emre Karagöz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir