Facebook ve Microsoft’un da Dahil Olduğu Teknoloji Devleri Siber Güvenlik Taahhüdü İmzaladı

Microsoft, Facebook, LinkedIn, Github, Cisco gibi teknoloji devlerinin içinde bulunduğu 34 şirket; herhangi bir organizasyon, şahıs veya devlet tarafından gerçekleştirilebilecek siber saldırılara karşı kullanıcı verilerini koruma altına alacaklarına dair bir taahhüt imzaladılar.

Dünyanın en önemli teknoloji şirketleri siber güvenlik adına tarihi nitelikte bir adım attı. 34 büyük teknoloji şirketi, San Francisco’da düzenlenecek olan siber güvenlik konferansı RSA 2018’in arefesinde kullanıcı verilerini güvence altına alacaklarının taahhüdünü verdikleri Cybersecurity Tech Accord’u (Siber Güvenlik Teknoloji Anlaşması) imzaladıklarını duyurdular.

Söz konusu taahhütten öne çıkan maddeler şu şekilde:

  1. Her yerde bulunan kullanıcı ve müşterilerimizi koruyacağız.
  2. Her yerden masum vatandaşlara ve şirketlere yapılacak olan siber saldırıların karşısında duracağız.
  3. Kullanıcıların, müşterilerin ve geliştiricilerin siber güvenlik korumalarını daha güçlü hale getirebilmelerine destek olacağız.
  4. Siber güvenliği daha iyi hale getirebilmek için kendi içimizde ve bizimle hemfikir olan gruplarla iş birliği yapacağız.

Bu taahhüdü imzalayan isimler arasında arasında Google, Apple ve Amazon’un henüz yer almadığını ekleyelim.

Taahhütte yer alan “güvence altına almak” açıklamasının sınırlarının tam olarak çizilmemiş olması, şirketlerin atacağı adımlar konusunda bize tam anlamıyla bir bilgi vermiyor. Önümüzdeki dönemlerde bize verilen bu sözün ne kadar etkili olacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: TechCrunch

 

 

Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir