Facebook’un Hakkınızda Veri Toplaması İçin Facebook Kullanıcısı Olmanıza Gerek Yok

Facebook’un sahip olduğu bir özellik, kullanıcı olmayan kişileri arkadaşlarının gönderilerinde tespit ederek haklarında veri toplanmasına imkân tanıyor. Toplanan verilerin oluşturulan “gölge profil”lerde saklandığı iddia edilirken, Mark Zuckerberg dün ABD Senato’su önünde verdiği ifadede “gölge profil” tanımına aşina olmadığını söyledi.

50 milyon kullanıcısının kişisel verilerini ihlal etmekle suçlanan Facebook, son haftalarda kuruluşundan bu yana en zor zamanlarını geçiriyor olabilir. Skandalın patlak vermesinin hemen ardından internette başlatılan Delete Facebook (Facebook’u Sil) kampanyasına aralarında Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk, Whatsapp’ın mucidi Brian Acton ve Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak’ın da bulunduğu teknoloji dünyasından önemli isimler destek vermişti. Yankı uyandıran Facebook’u Sil kampanyası, şirkete önemli ölçüde kullanıcı kaybettirmiş olabilir. Fakat görünen o ki; bu durum Musk, Acton, Wozniak ve sosyal medya ağını terk eden diğer kullanıcılar hakkında Facebook’un veri toplamasına engel değil.

“Gölge Profiller” Nasıl Oluşturulur?

Ürünlerimizi kullanırken başkalarının sağladığı içerikleri, mesajları ve bilgileri de toplamakta ve analiz etmekteyiz. Bu kapsamda topladığımız veriler; başkalarının size ait bir fotoğrafı paylaşması, sizin fotoğrafınıza yorum yapması, size mesaj göndermesi veya sizin iletişim bilgilerinizi yüklemesi, senkronize etmesi veya aktarması durumlarında size ilişkin bilgileri de kapsamaktadır.

Yüz tanıma ayarını açık hale getirdiyseniz, sizi fotoğraflarda, videolarda ve kamera deneyimlerinde tanımak için yüz tanıma teknolojisini kullanırız. Oluşturduğumuz yüz tanıma şablonları, bulunduğunuz ülkenin yasaları çerçevesinde özel korumalara tabi veriler sınıfında yer alabilir. Facebook Ayarları’na giderek yüz tanıma teknolojisini nasıl kullandığımız hakkında bilgi edinebilir ve bu teknolojiyi hesabınızda nasıl kullandığımızı kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda, Facebook’un Veri İlkeleri kılavuzundan 2 madde okudunuz. Yasal açıdan, her kullanıcının bu maddeleri onaylamış olarak Facebook üyeliğini sürdürdüğü kabul ediliyor. Facebook, kullanıcılar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için arkadaşlarımız tarafından paylaşılan gönderilerdeki “varlığımızı” kontrol ediyor. İlginç olan ise, bu iki madde kapsamında Facebook’un kullanıcı olmayan kişiler hakkındaki bilgileri de topluyor oluşu. Eğer paylaştığımız gönderilerde veya mesajlarda Facebook hesabı bulunmayan birinin ismi ya da fotoğrafı varsa, Facebook yüz tanıma teknolojisini devreye sokarak o kişi hakkında elde ettiği tüm verileri bir dosyada toplamaya başlıyor. Bu dosyaya, kişinin kendi iradesiyle yüklemediği fotoğraflardan ya da bahsedildiği mesaj ve gönderilerden oluşan “gölge hesap” adı veriliyor.

Facebook Kullanıcısı Olmayan Kişiler “Facebook Kullanıcısı” Olmadan Haklarında Toplanan Verileri Göremiyor

Facebook kullanıcıları olarak bizler, arkadaşlarımız tarafından paylaşılan gönderiler üzerinden hakkımızda bilgi toplanmasını kabul ederken, aynı zamanda biz de profillerimizde arkadaşlarımız hakkında paylaştığımız bilgilerin toplanmasına müsaade etmiş oluyoruz. Fakat kullanıcı olmayan insanlar Facebook ile herhangi bir sözleşme imzalamadığı için, onların verilerinin toplanması etik ve hukuki açıdan çok büyük bir problem yaratıyor. İşin komik sayılabilecek tarafı ise, Facebook kullanıcısı olmayan kişilerin Facebook’ta saklanan kişisel verilere erişmek istediklerinde Facebook hesabı oluşturmak zorunda bırakılmaları oldu.

“Verileri Güvenlik Amacıyla Topluyoruz”

Çarşamba günü akşam saatlerinde, Senato önünde ikinci kez ifade veren Zuckerberg, Senatör Ben Lujan’ın bu konu hakkında sorduğu soruyu geçiştirerek Facebook kullanıcısı olmayan kişilerin verilerini güvenlik amacıyla topladıklarını söylerken “Gölge Profil” terimine aşina olmadığını belirtti.

Kaynak: CNET , Facebook Veri İlkeleri , Facebook Yardım Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir