Facebook, 200’e Yakın Uygulamayı Engellemeyi Planlıyor

Facebook, Cambridge Analytica skandalıyla ilgili geniş kapsamlı bir inceleme sonucunda yüzlerce uygulamayı askıya aldı.

Bu yılın başlarında, Aleksandr Kogan adında bir araştırmacının, 87 milyon kullanıcının Facebook verilerini toplamak için bir anket uyguladığı, sonrasında da bu verileri Donald Trump’ın başkanlık kampanyası için çalışan siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica’ya aktardığı ortaya çıkmıştı.

Bu olaydan sonra Facebook, bilgilerin bu şekilde toplanmasını engelleyecek daha sıkı güvenlik önlemleri almaya karar verdi ve büyük verilere ulaşımı olan bütün uygulamaları inceleyecekleri sözünü verdi.

Facebook’un hali hazırda askıya aldığı 200 uygulamanın bazılarının, uygunsuz veri kullanımı saptandığı takdirde, engelleneceği söyleniyor. Facebook’un direktörü ve ürün ortağı olan Ime Archibong, verileri kötüye kullanan uygulamaların kaldırılacağını ve bu uygulamaları indiren kullanıcıların bilgilendirileceğini ifade etti.

Archibong, bu süreci “İnsanların Facebook verilerini kötüye kullanan uygulamaları saptamak için daha yapacak çok işimiz var ve bu biraz zaman alacak. Bu incelemenin mümkün olduğunca eksiksiz ve zamanında yapılması için ciddi bir yatırım yapıyoruz.” şekilde özetledi.

Cambridge Analytica skandalı, Facebook’un üçüncü parti uygulamaların erişebilecekleri veri türlerine daha sıkı sınırlar getirmesine neden oldu.

Zuckerberg ve diğer yöneticiler, konuyla ilgili tekrar özür dilediler ve sosyal medya devi olarak, kullanıcıların kişisel bilgilerini korumak için çalıştıklarını belirterek tekrar bir güven duygusu kazanma isteklerini dile getirdiler.

Kaynak: Independent

Ceren Seber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir