Dijital Dünyanın Yeni Sorunu: “Sharenting”

Ebeveynlerin çocuklarının kişisel bilgilerini sosyal medyada yayınlaması, “sharenting” adı verilen yeni bir akımın başlangıcına ve yeni bir güvenlik riskinin doğmasına sebep oldu. Büyük finans grubu Barclays’e göre, bu paylaşımlar çevrimiçi sahteciliği ve kimlik hırsızlığını tetikleyen en zayıf bağlantı kanalı olarak kullanılıyor.

Barclays, ailelerin çevrimiçi paylaşımlarıyla çocuklarının gelecekteki finansal güvenliklerini tehlikeye attıklarını belirtti. Yetkililer, 2030 yılına kadar çevrimiçi dolandırıcılığın yaklaşık 670 milyon sterline mal olabileceğini düşünüyor. Buna ek olarak, ailelerin farklı bir güvenlik duygusuna kapılmış olabileceklerini belirtiyor ve sosyal medyada çok fazla kişisel bilgi paylaşarak çocuklarını “dolandırıcılık hedefleri” haline getirebileceklerini fark edemediklerinin de altını çiziyor.

Kimlik Sahtekârlığı

Ebeveynler, doğum günü mesajlarında isimleri, yaşları ve doğum tarihlerini; ev adreslerini, doğum yerlerini, annenin kızlık soyadını, okullarını ve daha birçok bilgiyi sosyal medyada paylaşıyorlar. Barclays, bu tip detayların sahte kredi – kredi kartı işlemleri veya çevrimiçi alışveriş dolandırıcılığı için kullanılabileceği konusunda uyarıyor. Buna ek olarak, ebeveynlerin çocukları hakkında hangi bilgilerin ulaşılabilir olduğunu görmeleri için çevrim içi gizlilik ayarlarını kontrol etmeleri gerektiğini söylüyor. Barclays Dijital Güvenlik Direktörü Jodie Gilbert, durumu şöyle özetliyor: “Dolandırıcıların, birinin kimliğini çalmak için sosyal medyadan gereken bilgilere ulaşması hiç bu kadar kolay olmamıştı. Paylaşım yapmadan önce düşünmek ve bilgilerin yanlış kişilere ulaşmaması için sosyal medya hesaplarını düzenli olarak kontrol etmek son derece önemli.”

Kaynak: BBC

Ceren Seber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir