DDoS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dağıtılmış Hizmet Reddi Saldırısı (DDoS Attack), internete bağlı bir hostun sağladığı servisi bir süreliğine veya tamamen aksatarak, bir makinenin veya ağ kaynaklarının asıl kullanıcılar tarafından ulaşılamamasını hedefleyen bir siber saldırı türüdür. DDoS saldırılarında site ve uygulamaların tamamen çökmeleri amaçlanabileceği gibi sadece trafik sıkışıklığı yaratmak da hedeflenebilir.

Ne Şekilde Gerçekleşir?

DDoS saldırıları botnetler üzerinden gerçekleştirilir. Botnet bir robot ağdır ve uzaktan kumanda ile çalıştırılan “zombi bilgisayarlar”dan oluşur. Zombi bilgisayarlar, sahibinin haberi olmaksızın saldırganlar tarafından gönderilen direktifleri takip eder. Bilgisayar sahipleri, bilgisayarlarının ne zaman zombi olduğunun veya DDoS saldırısı yaptığının farkında olmazlar. Ekranında hiçbir belirti görünmemektedir, her şey arka planda gerçekleşmektedir. Belki bilgisayar biraz daha yavaş çalışır veya bazı web sitelerine girişte yavaşlama fark edilebilir.

Siber Saldırganlar Bilgisayarınızı Nasıl Ele Geçiriyor?

Herhangi bir web sitesini açmakla virüs bilgisayara gizlice yüklenebilir ve bilgisayar bir zombiye dönüşebilir. Bazen de virüsler e-posta aracılığıyla gelebilir, tanınan kişilerden gelen e-postalar dahi virüs taşıyabilir ve e-posta açıldığı anda virüs mevcut bilgisayara yüklenir. Bazen virüs durur ve emir bekler, bazen ise saldıracak başka bilgisayarlar arar. Bilgisayardan bilgisayara solucan gibi atlar. Böylece saatler içinde bulaşıcı virüs yüz binlerce hatta milyonlarca bilgisayarı etkisi altına alabilir. Böylece DDoS saldırıları için dev bir bilgisayar ordusu kurulmuş olacaktır. Bilgisayar sahipleri, bilgisayarının bir ordu neferi olduğunun farkına bile varmayacaktır.

Korunma Yolları Neler?

Fiziksel altyapının güçlü olması, saldırılara karşı alınabilecek bir güvenlik önlemidir. Sürekli güncellenen antivirüs ve firewall yazılımları da zombi virüslerini bloke edebilir.

Kaynak: Siber Saldırılar – Siber Savaşlar ve Etkileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir