Çocukların Telefon Verileri Korunmasız Kaldı

Ebeveynlerin, çocuklarının telefonlarındaki birçok veriyi kontrol etme imkânı sunan Teensafe’in sunucusunda güvenlik açığı bulundu. 10.000’den fazla çocuğun Apple ve Android kimlikleri aylarca Amazon bulut sunucularında korunmasız kaldı.

Teensafe, telefonlardaki mesajları, aranılan numaraları, ziyaret edilen web siteleri ve indirilen uygulamaları görebilme imkânı sağlıyor. Uygulamanın sunucularında ortaya çıkan güvenlik açıklığı ile bu verilerin güvende olmadığı belirtildi. Verilerin kötüye kullanıldığı söylendiğinde, şirket sunucuyu erişime kapattı.

Teensafe, ZDNet’e konuyla ilgili şunları söyledi: “Sunucularımızdan birini halkın erişimine kapatmak için harekete geçtik ve potansiyel olarak etkilenebilecek kullanıcıları uyarmaya başladık.” Ancak uygulama yapımcısı, BBC’nin açıklama talebine daha henüz bir cevap vermedi.

Teensafe’in veri açığı bulunan sunucusu, daha önce Amazon Web Servisleri’nde benzer şekilde yanlış yapılandırılmış binlerce sanal makineyi tespit eden güvenlik araştırmacısı Robbie Wiggins tarafından bulundu. Wiggins, firewall gibi temel bir güvenlik önlemi alınmadığı için uygulama verilerinin ulaşılabilir olduğunu belirtti.

Bakalım bir milyondan fazla ebeveynin hizmetlerini kullandığını iddia eden şirket, güvenliklerini artırmak için ne gibi gelişmeler sağlayacak?

Kaynak: BBC

Ceren Seber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir