Çinli Hackerlar, ABD Donanmasında Çalışan Personellerin Kimlik Bilgisini Çalmakla Suçlanıyor

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından bugün yayınlanan bir iddianamede, Çin hükümeti adına çalışan hackerlar, ABD Donanmasında çalışan 100.000 personelin kimlik bilgilerini çalmakla suçlandı.

Çin ile ABD ile arasında süren dijital savaş hız kesmeden devam ediyor. Çin ordusu bünyesinde faaliyet gösteren üniformalı hackerlar, son olarak ABD donanmasında görev yapan personellere ait binlerce kimlik bilgisini ele geçirerek siber casusluk eylemlerine bir yenisini ekledi. Yaşanan büyük ölçekli veri sızıntısı üzerine harekete geçen ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), yayınladığı iddianamede siber saldırıdan Çin hükümeti adına çalışan Zhu Hua ve Zhang Shilong ismindeki iki hacker’ı sorumlu tuttu.

İddianamedeki detaylara göre; saldırı, ABD donanmasında fikri mülkiyet hakkı taşıyan bazı özel bilgi ve teknolojileri çalmaya yönelik gerçekleştirildi ama bunun yanında 100.000 ordu mensubuna ait isim, doğum tarihi ve sosyal güvenlik numarası gibi kimlik bilgileri de ele geçirildi.

Çin’in APT (Gelişmiş Sürekli Tehdit) adı verilen özel bir saldırı türü kullanılarak gerçekleştirdiği bu eylemler, normal siber saldırılardan farklı olarak çok daha yüksek bir teknik beceri gerektiriyor. Bu teknikte, birden hedefe sızmak için birden fazla siber saldırı aracı kullanılarak kritik kurum ve şirketlerdeki özel bilgilerin elde edilmesi amaçlanıyor. APT tekniği kullanılarak gerçekleştirilen siber saldırılar geçtiğimiz yıllarda sadece ABD’yi değil İngiltere, Avustralya ve Hindistan’ın aralarında bulunduğu pek çok ülkenin resmi ve özel kurumlarını ciddi ölçüde etkiledi.

Uzmanlar, Çin ile ABD arasındaki siber savaşın bir takım politik sebeplerle son dönemde  daha şiddetli hale geldiğini vurgularken; geçtiğimiz haftalarda Marriot Oteli’ne düzenlenen ve 500 milyon kullanıcı bilgisinin çalınmasıyla  sonuçlanan siber saldırının da arkasında Çin Siber Ordusu’nun olduğu konuşuluyor.

Kaynak: MIT Technology Review

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir