Çaldıkları 1 Milyar Avroyu Kripto Para ile Aklayan Siber Çete Yakalandı

Büyük banka kuruluşlarını, ATM korsan yazılımlarıyla hackleyerek 1 milyar avro çalan ve daha sonra bunları kripto para ile aklayan bir siber çete yakalandı.

Bazı siber suçlular için kripto para, “anonim” olması sebebiyle oldukça çekici bir aklanma yöntemi. Ancak bir grup yakın zamanda bu teknolojinin yasalardan kaçmak için yeterince anonim olmadığını deneyimleyerek öğrendi.

Bir grup siber suçlu, 2013 yılından başlayarak büyük bankalara ATM hackleme yazılımlarıyla saldırılar düzenledi ve bu saldırıların sonunda toplam 1 milyar avro ele geçirdi. Daha sonra bu paraları kripto para ile aklayan çete elemanları, takip edilemez olduklarını düşünüyordu. Ama durum planladıkları gibi gitmedi ve Avrupa Polis Ofisi (Europol) tarafından çete lideri ile beraber dört üye yakalandı.

Kripto Para Takip Edilebilir

Geçmişte, suçlular kripto para sisteminde işlemlerin anonim olduğu düşüncesine ve aynı zamanda yasa uygulayıcılarının bu teknolojide yeterince bilgili olmamalarına güveniyorlardı. Ancak işlemler anonim olsa da her biri bir açık bir dijital deftere kaydedilir. Para aklayan suçluların takip edilebilmesi için tek eksik bu konuda bilgili yetkililerdi.

Ancak bu yeni gelişme, bu konuda bir değişim yaşandığına işaret ediyor olabilir. Kripto para birimi suçlular arasında daha popüler hale gelecekse, hükümetlerin de kripto para üzerine uzmanlaşmış suç ekipleri yetiştirmesi gerekecek.

Kaynak: Futurism

 

Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir