Dünya Ekonomik Forumu, Blockchain Güvenliği Konusunda Şirketleri Uyardı

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yayınladığı rapora göre, siber güvenlik uzmanları istihdam etmeyen şirketlerin verileri tehlikede. Hackerlar, blockchain (blok zinciri) platformları aracılığıyla şirketlerin verilerine oldukça kolay bir biçimde ulaşabiliyor.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), geçtiğimiz günlerde blockchain siber güvenliği hakkında bir rapor yayınladı. Rapora göre veri ihlallerinin çoğu, hackerlar çok yetenekli oldukları için değil; platformlarda yeterli güvenlik önlemleri alınmadığı için yaşanıyor. WEF raporunda; Target şirketinin uğradığı veri ihlali sonucunda, şirketin CEO’sunun kovulması örnek gösteriliyor. Aynı zamanda Sony Pictures Entertainment’ın yönetim kurulu başkanının da başka bir veri ihlali sonrası görevi bırakmaya zorlandığı da belirtiliyor.

Veri ihlallerinin liderlik eksikliğinden kaynaklandığı da raporda ortaya koyulan veriler arasında. Gazeteci Brian Krebs’in yaptığı araştırmaya göre; dünyadaki en büyük yüz şirketin sadece beşinde bir siber güvenlik yöneticisi var. Durum böyle olunca da şirketlerin bir veri ihlaline uğraması oldukça kolaylaşıyor. WEF, siber saldırıların ve veri ihlallerinin önüne geçebilmek için; blockchain ile ilgili organizasyonların, bir siber güvenlik yönetici işe almasını ve pozisyonun gereklerini yerine getirebilmesi için yetki vermesini öneriyor.

Kaynak: Coin Telegraph

Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir