Birleşik Arap Emirlikleri “Karma” ile Liderlerin Telefonlarına Sızdı

Birleşik Arap Emirlikleri, siber casusluk yaparak içinde Türkiye’nin de olduğu birçok ülkede diplomat ve siyasi liderlerin iPhone marka telefonlarını hackleyerek gizli bilgilere ulaştı. 

Casusluk denildiğinde genelde Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin gibi ülkeler aklımıza gelirken bu sefer haber Birleşik Arap Emirlikleri’nden geldi. Reuters haber ajansının aktardığına göre Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yıllarca içinde eski ABD istihbarat teşkilatından isimlerin de olduğu ekip ile gizli bir casusluk projesi yürüttü. Kuzgun Projesi (Project Ragen) olarak isimlendirilen bu projede, BAE ajanları istedikleri herhangi bir iPhone cihaza erişebilecek “Karma” adında bir süper siber silah kullandı.  

Reuters tarafından incelenen proje belgelerine göre Karma; aktivistlerin, diplomatların ve içlerinde üst düzey bir Türk yetkilinin de olduğu rakip yabancı liderlerin iPhone’larından fotoğraf, e-posta, kısa mesaj ve konum bilgisi almak için kullanıldı. Reuters haber ajansının yaptığı bu açıklamalara karşın Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Kaynak: Reuters

Ecem Arslantürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir